Zasady uzyskiwania uprawnień rzeczoznawcy SEP

2014-09-22 13:56

Uprawnienia rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP są uprawnienia dostępnymi wyłącznie dla elektryków – członków SEP.

Funkcje te pełnią osoby świadczące usługi w ramach Izby Rzeczoznawców SEP.

Zasady powoływania i funkcjonowania rzeczoznawców, specjalistów oraz weryfikatorów SEP określa Regulamin Izby Rzeczoznawców zatwierdzony przez ZG SEP. Kandydaci na dwa pierwsze stanowiska powinni być członkami stowarzyszenia co najmniej od 2 lat. Ubiegający się o funkcję rzeczoznawcy muszą posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletnią praktykę i udokumentowane osiągnięcia związane z wybranym działem specjalistycznym.

Kandydaci na specjalistów powinni z kolei mieć wykształcenie wyższe lub średnie techniczne oraz kwalifikacje stosowane do zakresu specjalności, o którą się ubiegają, potwierdzone świadectwem uprawnień lub ukończonych kursów specjalistycznych, upoważniających do wykonywania określonych prac.

Kandydaci na rzeczoznawców i specjalistów składają odpowiednie wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi wykształcenie w biurze oddziału SEP, którego są członkami. W przypadku stanowiska rzeczoznawcy należy dołączyć autoreferat omawiający przebieg pracy zawodowej, dokonane osiągnięcia, wykaz ważniejszych opracowań, ekspertyz i publikacji.

Ubiegający się o funkcję specjalisty dołączają do wniosku świadectwa formalne potwierdzające kwalifikacje związane z zakresem specjalności, o którą się ubiegają.

Wnioski są rozpatrywane przez Radę Ośrodka Rzeczoznawstwa SEP. W przypadku kandydatów na rzeczoznawców podania zaopiniowane pozytywnie są przesyłane do Komisji Kwalifikacyjnej SEP, a negatywnie – zwracane kandydatom z uzasadnieniem. Upoważniona Rada Ośrodka nadaje uprawnienia specjalisty lub odrzuca wniosek po zasięgnięciu opinii weryfikatora odpowiedniego działu specjalistycznego. Kandydaci na rzeczoznawców i specjalistów, których wnioski zostały ocenione negatywnie, mogą składać podania o nadanie im uprawnień po upływie jednego roku.

Rzeczoznawcy i specjaliści SEP mają prawo ubiegać się o rozszerzenie uprawnień, składając pisemne umotywowanie w biurze oddziału. Opracowania wykonane w ramach izby podlegają weryfikacji przez uprawnionych weryfikatorów. Na stanowisko to mogą być powołani rzeczoznawcy o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i odpowiednim dorobku w działalności Izby Rzeczoznawców SEP. Weryfikatorów mianuje komisja kwalifikacyjna na wnioski rad ośrodków. Rzeczoznawcy, specjaliści i weryfikatorzy są zobowiązani do wykonywania powierzonych im prac według najlepszej wiedzy oraz zasad etyki zawodowej, a także stosowania obowiązujących przepisów i norm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany