Zasady uzyskiwania uprawnień specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej
Bardzo istotnego znaczenia w ostatnich latach nabiera kwestia jakości energii elektrycznej oraz kształcenia specjalistów w tym zakresie.
Pomocny jest tu ogólnoeuropejski program LPQI (Leonardo Power Quality Initiative), którego celem jest pogłębianie wiedzy i rozwiązywanie problemów związanych z jakością zasilania. W ramach przedsięwzięcia wypracowany został system szkoleń przygotowujących do uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie jakości energii elektrycznej 1, 2 i 3 stopnia (z ang. power quality expert-level 1, 2 and 3).
Powyższy certyfikat nadawany jest trzystopniowo w sposób hierarchiczny (każdy następny stopień uzyskuje się po zaliczeniu poprzedniego):
- specjalista pierwszego stopnia,
- specjalista drugiego stopnia,
- specjalista trzeciego stopnia.
Tytuł uzyskuje się dwuetapowo poprzez:
- zdobywanie wiedzy przez kandydatów,
- weryfikację posiadanej wiedzy.
Obecnie rekomendowanymi sposobami zdobywania umiejętności są:
- studia z uzyskaniem specjalizacji w zakresie jakości energii elektrycznej,
- studia podyplomowe z programem pokrywającym się z 11 modułami LPQIVES (Leonardo Power Quality Initiative Vocational Education System), proponowane przez uczelnie,
- seminaria prowadzone przez LPQIVES, które może organizować uczelnia lub stowarzyszenie naukowo-techniczne,
- doświadczenie zdobyte w pracy w dziedzinie jakości energii, potwierdzone testem.
Specjaliści jakości zasilania uzyskują kompetencje w zakresie identyfikacji i rozwiązywania problemów związanych z jakością zasilania, a certyfikat stanowi potwierdzenie uzyskania kwalifikacji zawodowych. W kraju merytoryczny nadzór nad systemem szkoleń, według regulaminu przyjętego przez ZG SEP, sprawuje Polski Komitet Jakości i Efektywnego Użytkowania Energii Elektrycznej SEP. Należy nadmienić, że dotychczas certyfikat taki zdobyło w naszym kraju około 40 osób.