Zmiany dla rzeczoznawców budowlanych 2023. Jakie nowe uprawnienia będzie miał rzeczoznawca?
Do czego będzie uprawniony rzeczoznawca budowlany? Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów ustawy Prawo budowlane planowane jest przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie. To ma istotne znaczenie, gdyż bezpośrednio wpływa na nowy zakres uprawień, które będzie posiadać rzeczoznawca budowlany.
Spis treści
- Kim jest rzeczoznawca budowlany?
- Jakie uprawienia dla rzeczoznawcy budowlanego?
- Od kiedy zmiany dla rzeczoznawców budowlanych?
Kim jest rzeczoznawca budowlany?
Tytuł rzeczoznawcy budowlanego nadaje Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB), a procedura prowadzona jest zgodnie z regulaminem postępowania kwalifikacyjnego.
Funkcja rzeczoznawcy budowlanego może być wykonywana przez okres do kiedy tytuł zachowuje ważność. Zakres ten nie może wykraczać poza specjalność techniczno-budowlaną objętą posiadanymi uprawnieniami, a okres ważności tytułu nie powinien przekraczać 10 lat.
Ustawa z 9 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych formalnie zniosła stanowisko rzeczoznawcy budowlanego jako osoby pełniącej samodzielną funkcję techniczną w budownictwie.
- Więcej na temat uprawnień rzeczoznawcy budowlanego w artykule: Kto może zostać rzeczoznawcą budowlanym?
Jakie uprawienia dla rzeczoznawcy budowlanego?
Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów ustawy Prawo budowlane planowane jest przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.
Zgodnie z projektowanym art. 15b Prawa budowlanego należy wyjaśnić, że planowane jest, aby rzeczoznawca budowlany był uprawniony do:
1. sporządzania ekspertyzy technicznej:
- przy robotach budowlanych związanych z realizacją obiektu budowlanego, o których mowa w art. 26 pkt 1 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: dotyczy to usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, przedstawienia ekspertyz technicznych dotyczących prowadzonych robót budowlanych oraz informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów, zgodnie z art. 10, a także informacji i dokumentów potwierdzających dopuszczenie do stosowania urządzeń technicznych);
- w czasie użytkowania obiektów budowlanych, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: dotyczy to budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m²);
- przy projektowaniu nadbudowy, rozbudowy, przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: w zakresie budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m²);
- w przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej, o której mowa 78 ust. 2 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: jeżeli jest to niezbędne do wydania decyzji lub do ustalenia przyczyn katastrofy);
2. udziału w pracy komisji, o której mowa w art. 76 ust. 1 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: dotyczy to komisji do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej);
3. przeprowadzania kontroli okresowej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego (wyjaśnienie: w zakresie budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m²).
Od kiedy zmiany dla rzeczoznawców budowlanych?
Należy wskazać, że w chwili obecnej projekt nowelizacji jest na 12 z 14 etapów wg Rządowego Centrum Legislacji (etap Rady Ministrów).
Na dalsze kroki legislacyjne należy więc jeszcze poczekać.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351) oraz projekt nowelizacji Prawa budowlanego.