Zmiany w Kodeksie pracy 2024 - od 1 stycznia jesteś lepiej chroniony przed zwolnieniem, jeśli masz umowę o pracę!
Od 1 stycznia 2024 r. pracownik, który otrzyma wypowiedzenie, ale skieruje sprawę do sądu pracy będzie chroniony przed zwolnieniem z pracy. Jakie zmiany w prawie pracy czekają nas w 2024 roku?
Spis treści
- Wypowiedzenie – postępowanie w sądzie pracy może trwać kilka lat
- Sprawa o wypowiedzenie w sądzie pracy – jak jest teraz, a jak będzie
W 2023 r. dzięki nowelizacjom Kodeks pracy pracownicy zyskali dużo więcej uprawnień i ochrony. Na stałe pojawił się także zapis o pracy zdalnej. Zmiany w prawach pracowniczych będą kontynuowane też w 2024 r. Należy do nich m.in. zwiększenie ochrony pracowników etatowych po wypowiedzeniu.
Wypowiedzenie – postępowanie w sądzie pracy może trwać kilka lat
Wypowiedzenie pracy może wynikać z różnych przyczyn. Może zostać złożone przez pracownika, jak również przez pracodawcę. W zależności od okresu pracy może trwać ono od 2 tygodni jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku do 3 miesięcy w przypadku zatrudnionych co najmniej trzy lata.
W przypadku, gdy pracę wypowiada pracodawca, a pracownik nie zgadza się z jego powodami może wnieść postępowanie do sądu pracy. Proces rozstrzygający czy pracodawca miał wystarczające powody do wypowiedzenia może trwać dłużej niż sam okres wypowiedzenia co oznacza, że pracownik oczekujący na jego wynik traci zatrudnienie i związane z nim prawa pracownicze i świadczenia. Utrata ciągłości ma szczególnie duże znaczenie w okresie przedemerytalnym. Może bowiem utrudnić a wręcz uniemożliwić uzyskanie uprawnień do świadczeń uprawniających do emerytury. Rozstrzygnięcia takich spraw w sądzie pracy trwają często rok lub dłużej.
Sprawa o wypowiedzenie w sądzie pracy – jak jest teraz, a jak będzie
Według obecnie obowiązującego prawa w sprawach o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy sąd może narzucić pracodawcy obowiązek kontynuacji zatrudnienia pracownika aż do końca procesu. W wyniku nowelizacji, która wchodzi w życie 1 stycznia 2024 r. sąd pracy na wniosek pracownika wnoszącego o rozpatrzenie sprawy o zasadność wypowiedzenia będzie musiał zapewnić mu ochronę miejsca pracy aż do ogłoszenia wyroku. To rozciąga dla niego ochronę etatu przez cały okres procesu, bez względu na okres wypowiedzenia. Pracodawca może oczywiście żądać cofnięcia tego zabezpieczenia pracownika, ale musi udowodnić, że dopuścił się on ciężkiego naruszenia podstawowych praw pracowniczych, popełnił w czasie trwania umowy o pracy przestępstwo lub stracił z własnej winy uprawnienia do wykonywania danej pracy.
Listen on Spreaker.