Zmiany w nowych warunkach technicznych dotyczące instalacji telekomunikacyjnej
Rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ma na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku usług telekomunikacyjnych dostępnych w budynkach wielorodzinnych. Zmiany w tym rozporządzeniu komentuje Michał Owca, inżynier ds. oferty produktów w firmie TELKOM-TELMOR.
Zmiany ww. rozporządzeniu to prawdziwa rewolucja i właściwy krok w stronę klientów firm deweloperskich. Dotychczas osoba kupująca mieszkanie, która nie była specjalistą w dziedzinie telekomunikacji, często wpadała w pułapkę dostępu do tylko jednego dostawcy usług telekomunikacyjnych.
Jeżeli przykładowo wybrała mieszkanie z brakiem dostępu do południowej elewacji, nie była wstanie zamontować prywatnej anteny satelitarnej. Jeżeli dodatkowo deweloper nie wykonał choćby prostej zbiorowej instalacji antenowej to abonent nie mógł korzystać z usług polskich platform satelitarnych. Dodajmy, że istnieje wiele takich mieszkań, które nie posiadają dostępu do takiej instalacji. Sytuacja ta dawała do tej pory przewagę np. operatorom kablowym, którzy docierając do budynku dyktowali odpowiednią ze swojego punktu widzenia cenę za dostarczoną usługę. Operator, będący właścicielem infrastruktury kablowej, w naturalny sposób niechętnie udostępniał ją innym, konkurencyjnym podmiotom.
Rozporządzenie zmienia tę sytuację radykalnie, ponieważ wprowadzono obowiązek:
- zapewnienia w każdym budynku wielorodzinnym okablowania telekomunikacyjnego o określonych parametrach i topologii (po dwa kable światłowodowe, koncentryczne, UTP)
- instalacji infrastruktury multiswitchowej z dostępem do sygnałów z satelitów Astra 19,2E i Hotbird 13E
- sprowadzania okablowania do wydzielonego pomieszczenia technicznego, gdzie możliwe jest krosowanie usług dla poszczególnych lokali, w zależności od potrzeb mieszkańców. Miejsce to stanowi punkt styku wszystkich instalacji telekomunikacyjnych w nowo wybudowanym obiekcie.
- wyposażania każdego mieszkania w telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową, która stała się centrum mieszkaniowych systemów dystrybucji różnego typu sygnału do poszczególnych urządzeń (tunery SAT, odbiorniki telewizyjne, komputery, tablety, laptopy itp.). UWAGA! Każdy inwestujący w nowe mieszkanie powinien sprawdzić czy deweloper zamontował taką skrzynkę oraz czy sama skrzynka jest funkcjonalna (ma odpowiednio dużo miejsca dla modemu kablowego i routera). Istotną kwestią jest to, czy obudowa skrzynki zapewnia odpowiednią wentylację i przenikalność sygnałów WiFi, tak aby nie skazywać klienta wyłącznie na przewodowy Internet.
Jednak najważniejsza zmiana jest taka, że okablowanie bloku budowanego wg. przedmiotowego rozporządzenia jest własnością wspólnoty mieszkaniowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ w takim przypadku operatorzy usług korzystają tylko z okablowania, a co za tym idzie nie mogą blokować konkurencji dostępu do niego. W efekcie abonent uzyskuje konkurencyjne ceny usług telekomunikacyjnych, ponieważ w każdej chwili może zmienić usługodawcę na dowolnego innego operatora, który tylko zechce świadczyć usługi.