Branża budowlana w Republice Czeskiej w 2004 roku - część II

2005-04-21 15:41

W 2004 roku współpraca czeskiej i polskiej branży budowlanej, obejmująca surowce i materiały budowlane, wyroby wykorzystywane w budownictwie, maszyny i urządzenia budowlane oraz wyposażenie budynków i mieszkań - była jedną z wiodących dziedzin współpracy.

W 2004 roku obroty osiągnęły wartość ponad 264 mln USD, co w porównaniu z 2003 rokiem stanowi wzrost o ponad 26 proc.
Wartość polskiego eksportu na rynek czeski osiągnęła wartość 133 mln USD, co oznacza wzrost o 31,4 proc. Czeski eksport do Polski wyniósł w tym samym czasie 131 mln USD (wzrost o 22,4 proc.).
Saldo polsko - czeskiej wymiany handlowej było w 2004 roku dla Polski dodatnie i wyniosło ponad 2 mln USD. Korzystna dla Polski sytuacja w polsko - czeskiej wymianie handlowej powstała dzięki znacznej dynamice eksportu polskich wyrobów na rynek czeski w kilku ostatnich latach.
W polskim eksporcie w 2004 roku (w branży budowlanej) dominowała grupa "wyposażenie dla potrzeb budownictwa", w ramach której zrealizowano kontrakty o wartości ponad 63 mln USD.
W polskim imporcie z Republiki Czeskiej dominowały dostawy w ramach grupy "szkło budowlane", w ramach której zrealizowano kontrakty o wartości 32 mln USD.
Największą dynamikę polskiego eksportu do Czech w 2004 roku odnotowano w pozycjach obejmujących: surowce dla budownictwa, maszyny i urządzenia budowlane, wyposażenie nieruchomości, w tym szczególnie stolarkę budowlaną i wyroby sanitarne.
W polskim imporcie największą dynamiką charakteryzowały się surowce dla budownictwa, wyroby ze szkła oraz maszyny i urządzenia budowlane.
Reasumując, 2004 rok był - w zakresie wymiany towarowej - korzystny dla Polski. Po raz pierwszy w historii saldo polsko - czeskiej wymiany handlowej było dla Polski dodatnie.
Przy założeniu stałego, ponad 20-proc. wzrostu wzajemnych obrotów handlowych w sektorze budownictwa pomiędzy naszymi krajami oraz ponad 30-proc. wzrostu polskiego eksportu na rynek czeski, można założyć, że w 2005 roku obroty te osiągną wartość ponad 300 mln USD (przy jednoczesnym dalszym wzroście dodatniego dla Polski salda wymiany handlowej).
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym polskim eksporterom jest silna korona, która powoduje, że czescy producenci szukają tanich wyrobów oraz surowców na rynkach zagranicznych. Sytuacja ta miała duży wpływ na wzrost polskiego eksportu wyrobów branży budowlanej w latach 2002 - 2004. Tendencja ta powinna utrzymać się również w 2005 roku.
Istotny wpływ na wzrost polskiego eksportu ma także znaczny wzrost płac w Republice Czeskiej i w konsekwencji - wzrost kosztów pracy w tym kraju (średnia płaca w Republice Czeskiej jest nieco wyższa niż w Polsce oraz znacznie wyższa niż na Słowacji).
Na rynku czeskim znajdują nabywców polskie wyroby budowlane, głównie artykuły wyposażenia wnętrz, stolarka budowlana, wyroby z materiałów ceramicznych, farby i materiały pochodne, maszyny i urządzenia budowlane oraz surowce dla budownictwa. 
Obecnie na czeskim rynku swoje przedstawicielstwa ma ponad 30 polskich firm, w tym między innymi: Atlas (duży udział w sprzedaży klejów i zapraw budowlanych na rynku czeskim), Atlas - producent mebli kuchennych, Bumar, Chemobudowa Kraków  (rekonstrukcja nieruchomości w Marianskych Laznich i Karlovych Varach), Elektromontaż - Eksport, Mostostal Kraków, Piec - Eksport, Fakro ( II miejsce na czeskim rynku w sprzedaży okien dachowych), Kabi (II miejsce na czeskim rynku w sprzedaży kabin prysznicowych), Cersanit, Paradyż i wiele innych.

Dane dotyczące wzajemnej wymiany handlowej pomiędzy Polską i Republiką Czeską, analiza udziału polskich firm w międzynarodowych imprezach wystawienniczo - targowych w Republice Czeskiej oraz konsultacje z przedstawicielami czeskich przedsiębiorstw reprezentujących branżę budowlaną pozwalają wnioskować, że najbardziej perspektywiczne są dostawy następujących polskich wyrobów na rynek czeski:

  • stolarki budowlanej (okna, okna dachowe, drzwi),
  • wyposażenia budynków i mieszkań (meble, wyposażenie łazienek, systemy wentylacyjne),
  • wyrobów ceramicznych (płytki ceramiczne),
  • urządzeń sanitarnych,
  • maszyn budowlanych,
  • surowców budowlanych.

Jednym z największych inwestorów polskich na rynku czeskim jest firma Izolacje SA z siedzibą w Zduńskiej Woli, która kupiła czeską fabrykę materiałów budowlanych z siedzibą w Hornim Benesove. Wartość tej inwestycji oszacowano na ponad 10 mln USD.

Po wstąpieniu Polski i Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej zmianie uległo wiele niekorzystnych regulacji prawno - administracyjnych; skróceniu uległ okres rejestracji firmy, nie ma już konieczności zatrudnienia obywatela czeskiego w kierownictwie polskiej firmy zarejestrowanej w Czechach. Nie ma także problemów z uzyskaniem pozwolenia na pracę dla polskich pracowników. Ujednolicono przepisy dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych, zniesiono ograniczenia odnośnie uczestnictwa polskich firm w ogłaszanych przetargach publicznych (przetargi te były bardzo często ograniczane do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Republice Czeskiej).
Większość regulacji prawno-administracyjnych dotyczących branży budowlanej dostosowano do obowiązujących w UE (ochrona środowiska, uznawanie dyplomów i kwalifikacji, likwidacja wszystkich barier dotyczących swobodnego przepływu wyrobów produkowanych w krajach unijnych, przetargi publiczne).

Największe inwestycje zagraniczne w Republice Czeskiej w branży budowlanej pochodzą z następujących krajów :

  • w zakresie produkcji budowlanej - z Niemiec, Austrii i Francji,
  • w zakresie nieruchomości - z Niemiec, Japonii, Holandii, Austrii i Francji.

Stosunkowo niewielki jest natomiast udział firm zagranicznych reprezentujących branżę budowlaną, które wyraziły zainteresowanie inwestycjami w budownictwo mieszkaniowe w Republice Czeskiej.
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do sektora budownictwa wyniósł w 2004 roku ponad 100 mln USD.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany