Budowlanka nie nadąża za inflacją. Tak źle jest również w transporcie
W III kwartale tego roku firmy MśP wystawiały faktury wyższe średnio o 17,9%. To tyle, co październikowa inflacja, jednak są branże, w których wzrost wartości średniej faktury był dużo niższy niż inflacja. Jedną z takich branż jest budownictwo. Wkrótce sens prowadzenia niektórych biznesów w branży budowlanej stanie pod znakiem zapytania.
Średnia wartość faktury firm z kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa działających w budownictwie zwiększyła się w III kwartale tylko o 16,8%. Wg danych Grupy PSB w tym okresie cement, wapno podrożały o 43%; izolacje wodochronne o 33%; ściany i kominy oraz sucha zabudowa o 32%. Daleko tu więc do podwyżek cen wielu surowców.
Podobna jest sytuacja w transporcie. Średnia faktura była wyższa o 24,4%, co przy drastycznie rosnących kosztach paliwa i pracy nie zapewnia przedsiębiorcom z tej branży utrzymania dotychczasowego poziomu zyskowności.
Średnia wartość faktury wystawionej przez małe i mikrofirmy ze wszystkich branż w III kwartale tego roku jest wg danych faktura.pl o 17,9% wyższa rok do roku. To dokładnie tyle ile w październiku w Polsce wyniosła inflacja. Można zatem powiedzieć, że ogół firm MŚP podnosi ceny swoich usług i towarów proporcjonalnie do inflacji. Nie zarabia na niej, ale też na inflacji mocno nie traci.
Największy problem mają energochłonne firmy produkcyjne. W październiku nośniki energii czyli gaz, prąd, a także opał drożały najszybciej w wszystkich kategorii produktów - o 41,6 proc. rok do roku, po wzroście o 44,3 proc. we wrześniu. Zatem powiększenie średniej wartości faktury w przetwórstwie przemysłowym w III kw. o 16,9% rok do roku nie rekompensuje firmom wysokich kosztów wynikających z wzrostu cen energii. Podobna jest sytuacja w branży budowlanej – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl.
Firmy, które nie zadbają o wysoką płynność finansową, mogą mieć kłopoty z przetrwaniem do wiosny. Jeśli jakaś firma transportowa czy budowlana ma wystawione faktury, których płatność przypada np. za 60 dni, może nie doczekać do przelewu.
Które firmy na inflacji zarabiają?
W trzech grupach branż wg danych faktura.pl wzrost średnich wartości faktury był wyraźnie wyższy, niż przeciętna inflacja. Są to działalność związana z:
- obsługą rynku nieruchomości – 137,8%;
- rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 166,1%
- informacja i komunikacja – 169,3%.
Firmy z tych branż dobrze czują się w inflacji i z nawiązką nadrabiają bazowy wzrost cen. W przypadku firm zajmujących się obsługą rynku nieruchomości problemy mogą jednak się pojawić w najbliższym czasie, bo wysokie stopy kredytowe zmniejszyły drastycznie liczbę rozpoczynanych budów.
Może zainteresuje Cię także:
- Koszty budowy w 2023 roku. Oto, co powiedziało 9 ekspertów o tym, co czeka budujących w przyszłym roku
- Polacy przestają remontować. W sklepach budowlanych dwucyfrowe spadki
- Budownictwo mieszkaniowe ostro hamuje. Za 2 lata zabraknie mieszkań!
- Koniunktura budowlana. Najnowsze wskaźniki koniunktury w budownictwie
- Miliardy złotych krążą na fikcyjnych fakturach. W 9 miesięcy fiskus ujawnił 130 000 takich dokumentów
- Składki ZUS 2023 - od nowego roku rekordowe podwyżki składek ZUS!
Źródło: materiały prasowe faktura.pl