Budownictwo 2010: optymizm umiarkowany

2010-05-06 17:06
budownictwo 2
Autor: Archiwum Murator PLUS

Raport "Budownictwo w Polsce. Pierwsza połowa 2010 roku" został przygotowany przez CEEC Research we współpracy z KPMG i Norstat: Wynika z niego m.in., że 75% z przebadanych w marcu br. 100 dużych, średnich i małych polskich przedsiębiorstw budowlanych w 2010 r. spodziewa się poprawy swojej pozycji na rynku i uzyskania lepszych wyników od swojej konkurencji. Wykorzystanie potencjału firm spadło, popyt jest niewystarczający, koszty pracy nadal wysokie. Ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy firmy przewidują umiarkowany wzrost liczby podpisanych kontraktów. Umiarkowany będzie też wzrost całego polskiego sektora budowlanego w roku 2010: o 4,7%...

Obecne badania odzwierciedlają wzrost optymizmu wśród firm budowlanych działających w Polsce. Mimo, że w ciągu najbliższych dwóch lat przewidywany jest jedynie umiarkowany wzrost, nastroje w Polsce są bardziej optymistyczne niż na przykład w Czechach i na Słowacji, gdzie nie oczekuje się wzrostów w ogóle. Niemniej jednak, firmy budowlane nie spodziewają się powrotu do wzrostów odnotowanych w okresie 2006-2008 w Polsce w najbliższej przyszłości.

Zobacz koniecznie: Budownictwo w Polsce. Pierwsza połowa 2010 roku (pełna wersja)

Najważniejsze informacje z Badania H1/2010:

Firmy budowlane oczekują, że w branży nastąpi nieznaczny wzrost w 2010 roku

 

  • Na początku roku 2010 ujawniło się trudne środowisko, w którym przyszło działać firmom w sektorze budownictwa. Jednak szefowie ankietowanych firm budowlanych oczekują, że wzrost utrzymywać będzie się na poziomie zeszłorocznych wyników, a w skali całego 2010 roku przewidują umiarkowany wzrost o 4,7%.
  • 77% polskich firm budowlanych spodziewa się wzrostów. Jeśli przyjrzymy się bliżej i przeanalizujemy prognozy dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, lub firm sektora inżynierii budowlanej lub lądowej, w założeniach i szacunkach na obecny rok firmy z tych sektorów nie różnią się zbytnio.
  • Jeśli chodzi o rok 2011, firmy spodziewają się wzrostów na podobnym do bieżącego roku poziomie. Sprzedaż polskich firm budowlanych w roku 2010 ma umiarkowanie wzrosnąć
  • Wielkość sprzedaży firm budowlanych będzie podążać za ogólnym trendem rozwoju sektora. Średnio, sprzedaż ma wzrosnąć o 4,1%.
  • Patrząc na perspektywę rodzajów działalności budowlanej, firmy budowlane przewidują średnio umiarkowanie lepsze wyniki sprzedaży (4,5%), niż firmy z branży inżynierii lądowej (3,4%).

 

Jeśli chodzi o rok 2011, firmy spodziewają się wzrostów sprzedaży na poziomie 5.8%.

Polskie firmy budowlane powoli odzyskują zaufanie we własne siły

 

  • Najnowsze badania dowodzą, że nastąpiła poprawa zaufania przedsiębiorstw w porównaniu do poziomu z października 2009 roku, ale nadal poziom ten jest o wiele niższy, niż w roku 2008.
  • 75% respondentów spodziewa się poprawy ich pozycji na rynku i uzyskania lepszych wyników od swojej konkurencji.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyło się, osiągając obecnie średnio poziom 70%

  • Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych spółek budowlanych spadło do poziomu 70%. Najwyższy poziom odnotowano w segmencie dużych przedsiębiorstw (76%), najniższy w segmencie spółek inżynierii lądowej (66%).
  • Firmy zawarły kontrakty średnio na wykonanie prac na dziewięć miesięcy naprzód. Segmentem z najdłuższym średnim czasem trwania kontraktu jest segment dużych przedsiębiorstw (średnio 13 miesięcy).
  • 30% respondentów planuje zmienić swoje metody stosowane przy zawieraniu nowych umów.

Wszystkie ankietowane firmy budowlane odczuwają pewne ograniczenia w możliwości rozwoju

  • Do głównych przeszkód należą biurokracja i wysokie koszty pracy. Prawie wszystkie firmy muszą borykać się także z niewystarczającym popytem (96%)
  • Wyraźnie zwiększyły się również ograniczenia z powodu silnej konkurencji.
  • Biurokracja to problem zwłaszcza dla średnich i małych przedsiębiorstw i firm budowlanych.
  • Główną przeszkodą dla spółek inżynierii lądowej jest niezwykle twarda i silna konkurencja w zakresie pozyskiwania nowych kontraktów biznesowych.

Kluczowym priorytetem dla polskich firm budowlanych w okresie najbliższych dwunastu miesięcy jest dalsza poprawa wyników działalności i efektywności operacyjnej

  • Najważniejszym priorytetem, podobnie jak w 2009, dla prawie wszystkich respondentów (95%) jest poprawa wydajności biznesowej/skuteczności operacyjnej ich firmy.
  • Obszarem, który ma najniższy priorytet jest przejmowanie innych podmiotów gospodarczych.
  • Oprócz poprawy efektywności, firmy budowlane będą skupiać się na doskonaleniu procesów doboru dostawców i współpracowników.

 


Raport Budownictwo w Polsce w roku 2010 jest oparty na danych zebranych podczas 100 ukierunkowanych wywiadów telefonicznych z przedstawicielami wybranych, dużych, średnich i małych polskich firm budowlanych. Wywiady przeprowadzono w marcu 2010 r. Raport został zaprezentowany 6 maja w Warszawie.

Pełna wersja raportu o stanie sektora budownictwa w Polsce w roku 2010 dostępna jest również na stronie internetowej agencji CEEC Research: www.CEEConstruction.Eu. Można tam także znaleźć szczegółowe informacje na temat metod, celów oraz badań jakościowych, a także raporty z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, będące przedmiotem analizy.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany