Ciągnie w górę, czyli koniunktura w I kwartale 2008
Trend poprawiającej się koniunktury w budownictwie wyraźnie załamał się w pierwszej połowie 2007 roku. Jednak od III kwartału koniunktura ponownie się poprawia, a prognozy na II i III kwartał 2008 roku wskazują na kontynuację obecnej, korzystnej tendencji wzrostu.
Wskaźnik koniunktury w ujęciu ogółem
Trzeba jednak podkreślić, że prognozy wyznaczone na nadchodzące półrocze zarówno dla wskaźników koniunktury, jak i pozostałych wskaźników aktywności budownictwa prezentowanych w tym raporcie, są obciążone relatywnie dużymi błędami, należy więc je traktować z dużą ostrożnością.
Wskaźnik koniunktury w sektorze prywatnym i publicznym
Regionalne zróżnicowanie koniunktury |
Zarówno w sektorze firm prywatnych jak i przedsiębiorstw publicznych, wskaźnik koniunktury zmniejszał się w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2007 r., po czym nastąpiło odwrócenie negatywnego trendu, które - zgodnie z prognozami wyznaczonymi na II i III kwartał 2008 roku - powinno doprowadzić do wysokiego poziomu koniunktury z przełomu lat 2006 i 2007. Prognozy wyznaczone dla sektora publicznego są jednak mniej optymistyczne niż dla sektora prywatnego - w III kwartale w sektorze publicznym koniunktura ponownie może się pogorszyć.
Najwyższy wskaźnik koniunktury wystąpił w regionie południowo-zachodnim, najniższy w regionie środkowym, pozostałe zaś wskaźniki w stosunkowo małym stopniu różniły się od średniej ogółem. W porównaniu z poprzednim kwartałem, regionalne zróżnicowanie koniunktury zmniejszyło się. W I kwartale 2008 r. różnica między największym i najmniejszym wskaźnikiem wyniosła 24 punkty, podczas gdy wcześniej przekraczała 33 punkty.
Ceny usług budowlanych
Ceny usług budowlanych
Portfel zamówień
Bardzo poważne zmniejszenie poziomu krajowych zamówień w portfelach zakładów budowlanych objęło większą część 2007 r. Ostatni kwartał 2007 r. i I kwartał 2008 to okres ponownego wzrostu liczby zamówień krajowych, jednak - jak pokazują prognozy - w ciągu najbliższego półrocza rosnąca tendencja może wygasać.
Portfel zamówień krajowych i eksportowych
W I kwartale 2008 r. nastąpiła pewna poprawa zamówień eksportowych, jednak prognozy na nadchodzące półrocze nie są optymistyczne. Warto natomiast zauważyć, że w porównaniu z minionym kwartałem, odsetek przedsiębiorstw budowlanych eksportujących swe usługi zwiększył się o ponad 4 punkty procentowe. W ujęciu ogółem odsetek ten wyniósł 13,1%, w tym 12,5% w sektorze firm prywatnych i 15,1% w sektorze przedsiębiorstw publicznych.
Sytuacja finansowa firm budowlanych
Sytuacja finansowa prywatnych i publicznych zakładów budowlanych
Przewidywania firm budowlanych o własnej sytuacji finansowej w II kwartale 2008 r. |
Warto zauważyć, że do połowy 2006 r. oceny własnej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwach publicznych przewyższały oceny firm prywatnych, przez następne dwa lata firmy prywatne lepiej oceniały swą kondycję finansową. W I kwartale 2008 r. oceny wszystkich firm zrównały się. Lecz - zgodnie z wyznaczonymi prognozami - w III kwartale sytuacja finansowa prywatnych powinna być lepsza od przedsiębiorstw publicznych.
Przeważająca część zakładów budowlanych z optymizmem ocenia swą przyszłą sytuację finansową w II kwartale 2008 r. Na tle tak pozytywnych oczekiwań, wyraźne obawy o finanse widoczne są jedynie w grupie najmniejszych firm prywatnych, zatrudniających do 10 pracowników.
Nakłady inwestycyjne
Nakłady inwestycyjne w prywatnych i publicznych zakładach budowlanych
Zatrudnienie
Zatrudnienie w IV kwartale 2007 r. i I kwartale 2008 r. ponownie wzrosło, zarówno w firmach prywatnych jak i publicznych. Prognozy na najbliższe pół roku wskazują, że w sektorze prywatnym można oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia, w publicznym zaś zatrudnienie będzie się zmniejszać.
Zatrudnienie w prywatnych i publicznych zakładach budowlanych
Bardzo poważnym problemem dla budownictwa są wciąż pracownicy o wysokich kwalifikacjach, ale zjawisko dotyczy również tych o mniejszych umiejętnościach. Tak samo jak w IV kwartale 2007 r., w I kwartale 2008 r. aż 70% firm bardzo często lub często miało trudności ze znalezieniem pracowników o wysokich kwalifikacjach (rzadko takie trudności występowały w 23% zakładów i tylko w 7% nigdy). W porównaniu z IV kwartałem 2007 r., odsetek przedsiębiorstw mających bardzo częste lub częste trudności z zatrudnieniem pracowników o niskich kwalifikacjach zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego. Obecnie trudności ze znalezieniem pracowników o niskich kwalifikacjach często lub bardzo często występują w 38% zakładów, rzadko w 45% i nigdy w 17%. Wśród analizowanych grup zakładów budowlanych zróżnicowanie tych wskaźników jest bardzo małe.
Bariery aktywności produkcyjnej
Bariery aktywności zakładów budowlanych |
Niedostateczny popyt był barierą dla 27,3% zakładów budowlanych, zatory płatnicze dla 26,9%, niestabilność przepisów prawnych dla 20,8%, trudności z uzyskaniem kredytu dla 7,4%
i niekorzystne warunki pogodowe dla 24,3%.
Firmy budowlane przewidują, że w II kwartale 2008 r. nie zmienią się bariery ograniczające aktywność produkcyjną budownictwa, a ich dotkliwość - z wyjątkiem bariery pogodowej - powinna być zbliżona do obecnej.
Sytuacja budownictwa na tle gospodarki
Sytuacja budownictwa na tle gospodarki
Raport opracowano na podstawie wyników badania "Koniunktura w budownictwie",
prowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH