Dachówki ceramiczne, cementowe czy blacha? Jakie są najpopularniejsze pokrycia dachowe
Jaki rodzaj pokrycia dachowego najchętniej wybierają Polacy? Dachówkę ceramiczną, cementową czy blachę dachową? Których producentów materiały na dach są najczęściej kupowane? Na te m.in. pytania odpowiadali respondenci firmy badawczej PMR, przygotowującej raport „Rynek pokryć dachowych w Polsce – Prognozy rozwoju na lata 2018-2021". Prezentujemy wyniki.
Dachówki ceramiczne, cementowe czy blacha dachowa?
Które pokrycia dachowe są najchętniej wybierane przez architektów czy inwestorów? Dachówka ceramiczna, cementowa czy może blacha? Firma PMR przeprowadziła badanie na wybranych losowo przedsiębiorstwach o profilu dekarskim, zajmujących się budową, wykończeniem oraz renowacją dachów płaskich i stromych.
Blacha nr 1 na dachach spadzistych
Największy udział pod względem metrażu wykonywanych prac dotyczących dachów spadzistych miały pokrycia dachowe z blachy (44%), co oznacza wzrost udziału rynkowego na przestrzeni minionych kilku lat. Na drugim miejscu uplasowała się dachówka ceramiczna (39%). Wzrost udziału pokryć dachowych z blachy odbył się głównie kosztem pokryć cementowych oraz bitumicznych. Każda z tych grup notuje obecnie udział w rynku na poziomie 7-8%.
Co ciekawe, wśród inwestorów instytucjonalnych najczęściej stosowane są materiały ceramiczne, natomiast inwestorzy indywidualni najchętniej wybierają pokrycia dachowe z blachy.
Według badanych firm, wśród pokryć ceramicznych dominują produkty marki Röben. W przypadku pokryć cementowych najczęściej wybierane są produkty marki Braas, natomiast wśród pokryć metalowych - Ruukki.
W porównaniu z badaniem z 2014 roku, wśród firm dekarskich o 10 punktów procentowych zwiększył się odsetek zamówień kompleksowych, począwszy od nabycia przez firmę materiałów, po ich montaż u klienta. Kompleksowymi usługami nadal częściej zainteresowani są zleceniodawcy instytucjonalni.
Pokrycia bitumiczne na dachach płaskich
W przypadku dachów płaskich, wiodącym materiałem pozostają pokrycia bitumiczne (60%). Kolejne miejsce zajmują materiały metalowe oraz membranowe, które łącznie pokrywają blisko dwie trzecie dachów płaskich.
Najczęściej wybieranymi do realizacji pokryć bitumicznych są produkty firmy Icopal. Natomiast wśród marek pokryć metalowych na dachy płaskie liderami są marki Pruszyński i Balex Metal.
Tradycyjnie już, zlecenia związane z dachami płaskimi realizowane są na dużo większych powierzchniach w porównaniu z dachami spadzistymi. Dodatkowo, średnie powierzchnie zleceń na dachach płaskich są większe w porównaniu do badania z 2014 roku, co potwierdza trend rosnącej liczby inwestycji wielkopowierzchniowych, głównie w budownictwie przemysłowo-magazynowym.
Rynek pokryć dachowych
Analitycy PMR prognozują, że wielkość rynku pokryć dachowych w najbliższych latach ustabilizuje się na poziomie ok. 65 mln m². Po dobrych dla branży latach 2014-2016 przewiduje się, że rynek utrzyma się na poziomie ok. 63 mln m², notując wzrost tylko o 1%, co upatruje się głównie w gorszej sytuacji na rynku dachów płaskich, spowodowanej m.in. mniejszym wolumenem prac modernizacyjnych.