Hotele na EURO 2012 - raport
Polska spełni wymagania UEFA odnośnie bazy hotelarskiej przed EURO 2012 - wynika z raportu sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą na rynku nieruchomości Cushman & Wakefield.
W polskich miastach, w których zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r., dostępnych jest obecnie około 38 870 miejsc noclegowych w hotelach (około 20 170 pokoi). Ponad połowa z nich przypada na Warszawę, gdzie rozegrany zostanie mecz otwarcia, ćwierćfinał i półfinał.
- Turystów, którzy będą korzystać z polskiej bazy hotelarskiej podczas EURO, można podzieli na trzy grupy: tzw. Rodzinę UEFA, drużyny piłkarskie oraz kibiców. Biorąc pod uwagę bieżący stan bazy hotelarskiej w Polsce oraz inwestycje, które zostaną zrealizowane przed rozpoczęciem mistrzostw, można przyjąć, że uda się Polsce spełnić kryteria Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dotyczących bazy noclegowej dla organizatorów, działaczy i VIP-ów czyli tzw. Rodziny - mówi Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych z Cushman & Wakefield.
Rozszerzono zakres kategorii hoteli, w których zakwaterowana ma być Rodzina UEFA, dołączając do obiektów pięcio- i czterogwiazdkowych hotele o standardzie trzech gwiazdek. Dodatkowym warunkiem pozostaje wysoki standard świadczonych usług. Złagodzono również wymóg dotyczący odległości hotelu od stadionu w danym mieście rozgrywek. Lokalizacja hotelu ma umożliwić gościom dojazd autokarem do stadionu w ciągu 2 godzin (wcześniej 1 godzina).
- Nie przewidujemy również problemów z zakwaterowaniem drużyn piłkarskich. Z 16 centrów pobytowych, które zostały najlepiej ocenione przez Spółkę PL.2012 (koordynującą przedsięwzięcia przygotowawcze do EURO 2012 w Polsce), 12 już dysponuje obiektami hotelowymi spełniającymi standardy UEFA – dodaje Dorota Malinowska z Cushman & Wakefield.
Piłkarze zostaną zakwaterowani w hotelach cztero- lub pięciogwiazdkowych. Ich lokalizacja ma umożliwić dojazd autokarem z hotelu do najbliższego lotniska w ciągu maksymalnie godziny. Zaplecze sportowe, czyli minimum dwa boiska treningowe o wymiarach 105 x 68 m z naturalnym oświetleniem, powinno być położone w odległości nie większej niż 20 minut jazdy autokarem od hotelu.
W przypadku kibiców podaż pokoi w hotelach prawdopodobnie nie zaspokoi popytu ze strony wszystkich fanów piłki nożnej. Nie oznacza to jednak braku możliwości zakwaterowania dla tej grupy gości. Do ich dyspozycji pozostają miejsca noclegowe w innych obiektach, takich jak apartamenty i kwatery prywatne, motele, pensjonaty czy ośrodki wczasowe.
Stan bazy hotelowej w miastach gospodarzach EURO 2012 w styczniu 2010 r.:
- Warszawa: 20 740 miejsc noclegowych (10 680 pokoi)
- Poznań: 4 760 miejsc noclegowych (2 520 pokoi)
- Wrocław: 6 650 miejsc noclegowych (3 490 pokoi)
- Trójmiasto: 6 720 miejsc noclegowych ( 3 480 pokoi)
Analiza stanu bazy hotelowej w polskich miastach-gospodarzach EURO 2012 została przeprowadzona przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Obejmowała ona hotele skategoryzowane wszystkich kategorii. Przy ocenie brano pod uwagę hotele i projekty hotelowe zlokalizowane także poza miastami gospodarzami EURO (w odległości 30 km od centrum miasta w przypadku kibiców, 2 godzin jazdy od stadionu w przypadku Rodzin UEFA i godziny jazdy od lotniska w przypadku drużyn piłkarskich). Uwzględniono wymogi UEFA dotyczące standardu hoteli oraz założenie, że każdy z hoteli goszczących Rodziny UEFA ma obowiązek zapewnić im 65% podaży pokoi, pozostałe pokoje będą oferowane kibicom. Raport został przygotowany w styczniu 2010 r., opiera się na danych ze źrodeł własnych Cushman & Wakefield, a także na informacjach uzyskanych od spółki PL.2012.