Inwestycje w nieruchomości komercyjne w II kwartale 2012 roku
Przeprowadzone przez firmę Cushman & Wakefiled badania wykazały, że w drugim kwartale 2012 roku, wzrośnie aktywność inwestycyjna w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszym kwartale 2012 roku, łączna wartość transakacji na rynkach nieruchomości w Europie Środkowej wyniosła zaledwie 847 mln euro.
Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że w drugim kwartale 2012 roku, wzrośnie aktywność inwestycja w nieruchomości komercyjne na rynkach Europy Środkowej. Łączna wartość transakcji, zawartych w pierwszym kwartale, wyniosła łącznie tylko 847 mln euro. Wskaźnik ten jest znacznie niższy od wartości osiagniętej w analogicznym okresie 2011 roku. Wówczas wolumen transakcji wyniósł 1,3 mld euro.
Przeczytaj również: Inwestorzy wybierają Warszawę. Stolica druga w Europie
Wolumen transkacji w nieruchomości komercyjne
Biorąc pod uwagę, niewielki poziom aktywności inwestycyjnej w pierwszym kwartale, wolumen inwestycji w 2012 roku może wynieść 4,75 mld euro, czyli mniej niż w roku ubiegłym, w którym wypracowano 6,1 mln euro. Wynik ten, odzwierciedla trudności oraz koszty związane z pozyskiwaniem finansowania, jak również ograniczenie podaży produktów inwestycyjnych na niektórych rynkach, m.in. Węgier. Aktywność deweloperska w drugim kwartale 2012 roku powinna wzrosnąć.
W dalszym ciągu, deweloperzy mają znacznie utrudnione pozyskiwanie finansowania. Inwestorzy, którzy dysponują własnym kapitałem lub mają dostęp do kredytów wykorzystują obecną sytuację i skupują aktywa wysokiej jakości. Eksperci Cushman & Wakefield prognozują, że w drugim kwartale 2012 roku, aktywność inwestycyjna wzrośnie, zwłaszcza w Polsce i Czechach.
Polska a nieruchomości komercyjne
Większa podaż nowych produktów inwestycyjnych, które aktualnie są w przygotowaniu, zwiększy aktywność inwestycjną w nieruchomości komercyjne w Polsce. W pierwszym kwartale 2012, Polska nadla zajmowała wysoką pozycję wśród krajów Europy środkowo-Wschodniej z wolumenem inwestycji na poziomie 728 mln euro, i tym samym osiągnęła nieco wyższy wynik, niż w czwartym kwartale 2011 roku. Na tle innych krajów Europy, Polska zajmuje dominującą pozycję. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech, odnotowano niewielki poziom aktywności. Wartość inwestycji w Rumunii wyniosła 99 mln euro, co było najlepszym osiągniętym wynikiem od początku 2011 roku.
W tym okresie odnotowano jedynie 12 transakcji, przy średniej kwartalnej w poprzednich 2 latach, wynoszącej 28 transakcji. Świadczy to, o niewielkiej aktywności inwestycyjnej w tym kraju.
Nadal największym zainteresowaniem wśród inwestorów, cieszy się sektor handlowy, którego udział w łącznych obrotach wyniósł 47 proc. Na dalszej pozycji uplasował się rynek biurowy i magazynowy z udziałem w łącznym wolumenie inwestycji na poziomie odpowiednio 40 i 12 proc.