Jak inne kraje radzą sobie z kryzysem

2009-07-21 11:43

Wzmacnianie popytu wewnętrznego, wprowadzanie oszczędności budżetowych oraz wspieranie małych i średnich firm, m.in. poprzez ułatwienia w dostępie do kredytów to przykłady działań antykryzysowych, podejmowanych w niektórych krajach świata. Ministerstwo Gospodarki zebrało te informacje i opracowało wnioski dla Polski...

Plany antykryzysowe stworzono w większości państw. Ich zakres przedmiotowy waha się od stan- dardowego pakietu wspierającego system bankowy do katalogów szczegółowych działań, dedykowanych specyficznym przejawom kryzysu, jakie uwidoczniły się w danym kraju.

Austria, Irlandia i Bułgaria zdecydowały o wzmacnianiu popytu wewnętrznego przez aktywną politykę zamówień publicznych, zwłaszcza dotyczących realizacji projektów budowlanych, drogowych i energetycznych. Inne kraje, jak np. Niemcy, Belgia i Japonia wprowadziły oszczędności budżetowe lub, tak jak Argentyna, uprościły system podatkowy. Pomoc dla firm poprzez ułatwienie im dostępu do kredytów lub przyspieszenie odpisów amortyzacyjnych wprowadziły natomiast Czechy i Belgia. Z kolei Chorwacja skróciła terminy wydawania zezwoleń na inwestycje zagraniczne.
Więcej: Informacja dotycząca działań antykryzysowych, podejmowanych w wybranych krajach świata, oprac. Sekretariat Ministra Gospodarki na podstawie danych zebranych przez Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji

Na tle innych państw Polska jest krajem dotychczas stosunkowo słabo dotkniętym skutkami kryzysu, jego źródła mają bowiem charakter zewnętrzny, a jego skutki nie są odczuwane tak silnie, jak w przypadku państw, których gospodarki są ściślej powiązane z gospodarką amerykańską i jej sektorem bankowo-finansowym. W działaniach antykryzysowych rząd RP winien więc łączyć cele krótkookresowe, nakierowane na pobudzenie koniunktury gospodarczej z celami strategicznymi, pozwalającymi zmieniać strukturę gospodarki i przez to poprawić konkurencyjność Polski w długim okresie.
Uwzględniając doświadczenia, wynikające z analizy działań podejmowanych w innych państwach, warto rozważyć wdrożenie następujących rozwiązań:

  • zabezpieczenie gospodarki przed nadmiernym odpływem kapitału, w tym wprowadzenie zachęt do reinwestowania zysków w Polsce (np. abolicja podatkowa)
  • stworzenie prorozwojowego planu inwestycji rządowych (skorelowanego z planami inwestycyjnymi samorządów) w obszarze infrastruktury i transportu
  • wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności poprzez: zmniejszenie ich obciążenia fiskalnego (np. zniesienie opodatkowania nowych inwestycji do określonej kwoty) oraz pobudzenie akcji kredytowej dla MŚP rozpoczynających działalność gospodarczą oraz podejmujących nowe inwestycje
  • dokonanie przeglądu wydatkowania środków unijnych pod kątem zmienionej w wyniku kryzysu gospodarczego sytuacji gospodarczej (przegląd procedur i kryteriów, identyfikacja barier w wykorzystaniu funduszy)
  • określenie polityki rządu wobec państwowych funduszy majątkowych oraz ustanowienie krajowego państwowego funduszu majątkowego w celu stabilizacji budżetu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany