Jaki będzie 2018 r. w budownictwie? Odpowiedź na Forum PMR
Przedsiębiorcy budowlani już od dwóch lat wyczekują boomu inwestycyjnego. Czy w 2018 r. mogą liczyć na wyraźną poprawę koniunktury? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy Forum PMR Budownictwo w Polsce, które odbędzie się 12 października 2017 r. w warszawskim Hotelu Airport Okęcie.
Wprawdzie optymizmem mogą napawać dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej, która po siedmiu miesiącach 2017 r. była o 10,6% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Niestety, realna wartość rynku budowlanego jest wciąż niższa niż w 2015 r. W branży budowlanej powszechne są więc oczekiwania, że 2018 r. przyniesie wyraźną poprawę koniunktury. Ale czy potwierdzą to analizy firmy badawczej PMR?
Uczestnicy Forum – m.in. wykonawcy, dystrybutorzy i producenci materiałów budowlanych - jako pierwsi będą mogli zapoznać się z danymi pochodzącymi z najnowszego raportu PMR – „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2017 - Analiza rynku i prognozy rozwoju 2017-2022”.
Raport ten zawiera m.in.: informacje o 200 największych planowanych inwestycjach w głównych segmentach polskiego rynku budowlanego wraz z ich wartością oraz terminami realizacji, a także prognozy rozwoju do 2022 r. dla kilkunastu najważniejszych segmentów rynku budowlanego oraz wyniki finansowe i portfele zamówień wiodących firm wykonawczych w Polsce.
Ponadto PMR ogłosi i omówi dane dotyczące rynku takie jak: płace, zatrudnienie, trendy cenowe, wskaźnik koniunktury, strategie największych inwestorów na rynku budownictwa inżynieryjnego (drogi, koleje, energetyka, przemysł), ocenę możliwości inwestycyjnych sektora samorządowego oraz trendy inwestycyjne w segmencie budownictwa komercyjnego (biura, hotele, centra handlowe).
Organizatorzy konferencji zapowiadają, że jednym z celów jest omówienie najbardziej prawdopodobnych scenariuszy rozwoju w poszczególnych segmentach branży budowlanej oraz szans i najważniejszych obszarów ryzyka.
Bez wątpienia jednym z najciekawszych będzie wystąpienie prof. Grzegorza W. Kołodko na temat najważniejszych zmian makroekonomicznych i ich konsekwencji dla polskiej gospodarki.
W programie jest przewidzianych kilka dyskusji panelowych, w których wezmą udział przedstawiciele największych spółek budowlanych i deweloperskich, banków, międzynarodowych firm doradczych, dystrybutorów i producentów materiałów budowlanych. Tych ostatnich najpewniej zainteresuje dyskusja o wpływie sektora mieszkaniowego na rynek materiałów budowlanych, którą poprowadzi redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl Marek Wielgo. W dyskusji wezmą udział Jarosław Komorowski, prezes Grupy PHMB; Katarzyna Stefanide, dyrektor generalna MGI POLSKA (Bricomarche); Piotr Kozina, pełnomocnik zarządu ds. sieci w Grupie PSB oraz Henryk Siodmok, prezes firmy ATLAS.
Dodajmy, że - według GUS - w pierwszym półroczu 2017 r. inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę lub dokonali zgłoszenia z projektem budowlanym na przeszło 130,4 tys. mieszkań. To wynik o blisko jedną trzecią lepszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dla inwestorów poprawiająca się koniunktura może oznaczać wzrost kosztów budowy. Według Grupy PSB, w sierpniu 2017 r. droższe niż przed rokiem były już wszystkie grupy wyrobów budowlanych. Najbardziej – o ok. 5% - podrożała sucha zabudowa, izolacje termiczne oraz dachy i rynny.
Patrz też: Pozwolenia na budowę: powiaty, w których powstanie najwięcej mieszkań>>
Muratorplus.pl jest jednym z partnerów medialnych Forum. Podajemy więc linki do stron, na których można poznać finansowe warunki udziału w Forum oraz zarejestrować się. Dla naszych użytkowników jest 10% zniżka.