Jakie mieszkania kupują warszawiacy?

2006-04-23 17:52

Badania preferencji nabywców mieszkań na rynku warszawskim przeprowadzone przez Reas pokazują, że zdecydowana większość ankietowanych preferuje nabycie nowego mieszkania do samodzielnego wykończenia (73 proc.). Tylko co piąta osoba chciałaby kupić mieszkanie wykończone "pod klucz". Najczęściej takim rozwiązaniem są zainteresowani ci, którzy mieszkają z rodziną i można przypuszczać, że jak najszybciej chcą się wyprowadzić. Najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 46 - 60 mkw.

Badania pokazują, że odsetek mieszkań budowanych w systemie "pod klucz" spada. O ile w poprzednich latach wynosił on ok. 10 proc. to w latach 2005 - 2006 nie przekroczy 5 proc.
Zdaniem analityków REAS jest to zapewne odzwierciedleniem obecnej sytuacji rynkowej - nadwyżki popytu nad podażą. Przyczyną może być też unikanie przez deweloperów ryzyka związanego z procedurą odbioru wykończonego mieszkania. Przy przeciętnej staranności pracowników kupujący prawie zawsze może zakwestionować jakość wykończenia. W przypadku mieszkań popularnych wyposażenie dodatkowe jest czasami oferowane w promocji i jest ono elementem walki konkurencyjnej. Jednak w tym segmencie stosunkowo łatwo jest zaoferować powtarzalne i tańsze materiały wykończeniowe niż w przypadku apartamentów. Łatwiejsze jest także uzyskanie akceptacji dla przeciętnej jakości wykonania. W segmencie o podwyższonej jakości świadomość klientów i ich wymagania są już większe. Wybierają oni samodzielne wykończenie, ponieważ ich mieszkania mają być niepowtarzalne. Nie akceptują także relatywnie niskiej jakości prac wykończeniowych. Obawiając się niskiej jakości usługi wolą samodzielnie kontrolować wynajętą firmę remontowo-wykończeniową.
W standardowej ofercie deweloperów na lata 2005-2006 nie widać zatem bezpośrednich konsekwencji faktu, że samodzielnie nabywane materiały budowlane, w tym wykończeniowe, są od maja 2004 obciążone 22-proc. podatkiem VAT, podczas gdy usługa budowlana (w tym remontowa lub wykończeniowa), podobnie jak sprzedaż mieszkań, jest obciążona 7-proc. stawką. Fakt ten stanowi naturalną zachętę do poszukiwania oszczędności podatkowych.
Analitycy Reas podkreślają, że coraz więcej deweloperów oferuje możliwość wykończenia "pod klucz", choć ich typowa oferta dotyczy standardu do samodzielnego wykończenia. Według ostrożnych szacunków analityków około jednej trzeciej deweloperów bądź ma w standardowej ofercie swoich inwestycji opcję wykończenia "pod klucz", bądź proponuje ją na wyraźne zapytanie klienta. Coraz szersze grono klientów jest zainteresowane skorzystaniem z takiego rozwiązania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany