Klient jest, okna nie ma
Oferta rynkowa okien jest bardzo szeroka, ale trudno znaleźć dostawcę, gdy rozchodzi się o wyrób o parametrach akustycznych określonych przez zamawiającego.
Stosowanie zasad higieny akustycznej dotyczy wszystkich elementów budynku. Obiekt stanowi bowiem całość, która zapewnia realizację funkcji użytkowych. Przegrody zewnętrzne stanowią jego część, oddzielając wnętrze obiektu od środowiska.
W akustyce architektonicznej przegroda zewnętrzna (której nieodłącznym elementem jest okno) ma ograniczać dostęp hałasu z zewnątrz do środka budynku, przy zapewnieniu odpowiedniego doświetlenia. Zalecanym kryterium doboru izolacyjności akustycznej przegrody jest nieprzekroczenie dopuszczalnej wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniu według normy PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.
Przeciwko hałasowi
Zapotrzebowanie na okna o wyższym wskaźniku izolacyjności akustycznej wynika ze wzrostu poziomu hałasu w środowisku, w szczególności zaś w obszarach silnie zurbanizowanych. Głównie uciążliwa okazuje się tutaj komunikacja, zarówno ta drogowa, kolejowa, jak i lotnicza, przy czym hałas generowany przez samochody postrzegany jest współcześnie jako najsilniejszy. Jego poziom zależy głównie od stopnia zurbanizowania terenu, gęstości zaludnienia i przepustowości dróg.
Przed tym właśnie hałasem, podobnie jak przed chłodem i wiatrem, mają chronić okna. Aby spełniły minimalne wymagania określone przez prawo budowlane, powinny charakteryzować się odpowiednim parametrem izolacyjności akustycznej. Jak to sprawdzić? Otóż znając poziom hałasu na terenie inwestycji, należy z oferty producentów dobrać wyrób o odpowiednim wskaźniku RA2. Budujący mieszkania w obszarach o znanym poziomie hałasu potrzebują okien z deklarowaną przez wytwórcę wartością wskaźnika izolacyjności akustycznej. Tutaj jednak pojawia się pewna słabość producentów - a mianowicie -nie znają oni wartości wskaźnika RA2 dla produkowanych przez siebie okien.
Większa świadomość - większe potrzeby
Potrzeby rynku w zakresie okien o znanej izolacyjności akustycznej są szerokie i stale rosną wraz ze wzrostem świadomości klientów. W przypadku coraz większej liczby inwestycji mieszkaniowych optymalizacja parametryczna stosowanych wyrobów budowlanych okazuje się jednym z systemów obniżania kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości.
Obecnie w budownictwie mieszkaniowym, wielorodzinnym potrzeba głównie okien o deklarowanej wartości wskaźnika powyżej RA2 27 dB. Dotyczy to zarówno wyrobów z wentylacją okienną, jak i bez niej. Na okna o takiej wartości parametru RA2 będzie głównie zapotrzebowanie w komfortowych budynkach, gdzie jakość akustyczna stanowi argument, który ma przekonać klienta do zakupu danego lokalu.
Głównym jednak motorem wzrostu zainteresowania oknami o wyższej izolacyjności akustycznej jest fakt, że większość klientów chciałoby kupić mieszkanie w budynkach wielorodzinnych w dużych miastach. A tam znacznie łatwiej uzyskać informacje o stanie środowiska. Lotnictwo na przykład podaje coraz więcej danych dotyczących hałasu, co zwiększa świadomość społeczną na temat skutków jego oddziaływania. Te dwa czynniki zasadniczo wpływają na rozwój środowiska rynkowego, które z czasem zmusi deweloperów do dostosowania oferty do potrzeb. Jest szansa, że ci z kolei wpłyną na dostawców i producentów okien.
Problemowa deklaracja
Trudnością, z jaką się spotykają inwestorzy budujący w obszarach o znanym poziomie hałasu, jest deklaracja producenta co do wartości wskaźników izolacyjności akustycznej od dostawców. Odpowiednie deklarowanie parametru izolacyjności akustycznej okien znacznie zwiększa szansę sprzedaży. Przedstawiając np. generalnemu wykonawcy dane w sposób zawiły i niejednoznaczny, dostawca kieruje uwagę na ofertę konkurencji. W sytuacji, kiedy dla zdobycia jednego zamówienia trzeba złożyć od 20 do 30 ofert, warto się przyłożyć, aby podać dane w sposób łatwy do zinterpretowania przez klienta. Najbezpieczniej jest deklarować parametr w oparciu o normę wyrobu.
lipiec 2007 r.