Koniunktura w budownictwie w styczniu 2004

2004-05-30 14:13

Według wstępnych wyników GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w styczniu br. kształtował się na poziomie ujemnym (minus 22), nieco wyższym niż w grudniu 2003 i wyższym niż w grudniu 2001 i 2002 roku. Wśród badanych przedsiębiorstw 12 proc. odnotowało poprawę koniunktury, 34 proc. - jej pogorszenie (w grudniu odpowiednio 14 proc. i 38 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Dużo gorzej niż przed miesiącem jest oceniany portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe. Firmy sektora publicznego i prywatnego oceniają bieżący portfel zamówień na podobnym poziomie. Ogólna prognoza na najbliższe trzy miesiące jest nieco mniej pesymistyczna niż przewidywano w ubiegłym miesiącu, przy czym prognozy przedsiębiorstw publicznych i prywatnych są zbliżone.
Konsekwencją zmniejszającego się bieżącego portfela zamówień są negatywne  (i gorsze niż przed miesiącem) oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Przedsiębiorstwa publiczne oceniają bieżącą produkcję gorzej niż firmy prywatne.
Prognozy produkcji na najbliższe trzy miesiące są również negatywne, choć lepsze od odpowiednich ocen sprzed miesiąca, zarówno dla firm publicznych, jak i prywatnych.
Nadal utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano - montażowych. Jedynie w przedsiębiorstwach publicznych jej oceny są mniej pesymistyczne niż w grudniu. Według prognoz GUS w ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się dalszego pogarszania sytuacji finansowej jednostek budowlanych (w stopniu nieznacznie mniejszym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu).
W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują także spowolnienie tempa spadku cen realizacji robót budowlano - montażowych w porównaniu z prognozami sprzed miesiąca.
Nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych na najbliższe miesiące redukcji pracowników może być mniej znacząca niż prognozowano w ubiegłym miesiącu, zarówno w przedsiębiorstwach publicznych, jak i prywatnych.
W styczniu jedynie 0,6 proc. jednostek nie odczuło jakichkolwiek barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w grudniu ub. roku 1,6 proc., w styczniu ub. roku - 0,2 proc.).
Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (w styczniu br. 73 proc. jednostek, w grudniu ub. roku - 74 proc., w styczniu ub. roku - 71 proc.) oraz z niedostatecznym popytem (72 proc. jednostek wobec 71 proc. w grudniu ub. roku i 76 proc. w styczniu ub. roku).
W skali roku wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami finansowej obsługi działalności (w styczniu br. ten problem sygnalizowało 42 proc. przedsiębiorstw zgłaszających bariery, wobec 33% przed rokiem) i z trudnościami z uzyskaniem kredytów (31 proc. przedsiębiorstw zgłaszających bariery wobec 26 proc. przed rokiem).
W stosunku do popytu oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy około 30 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt wysokie, 63 proc. jako wystarczające, a 7 proc. jako zbyt niskie. Opinie te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem i przed rokiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej