KPMG: banki inwestują w powierzchnie biurowe
Polska tuż po Austrii i Czechach, jest najlepiej ocenianym przez banki krajem Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Jak wynika z ostatniego raportu KPMG, banki najchętniej finansują inwestycje biurowe, ponieważ własnie te powierzchnie komercyjne są w ich ocenie najbardziej atrakcyjne.
Firma doradcza KPMG opracowała raport, który przedstawia nastawienie banków do finansowania nieruchomości, w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Analiza pokazuje, że Polska i Czechy zajmują trzecie miejsce.
W tych krajach banki najchętniej zwiększają akcje kredytowe w powierzchnie biurowe.
Przeczytaj również: Oxygen Park. Nowy biurowiec klasy A w Warszawie
Chociaż banki udzielają pożyczki na restrykcyjnych warunkach i selekcjonują poszczególne projekty, to w przeciągu ostatnich 12 miesięce zwiększyły finansowanie inwestycji w sektorze nieruchomości w Polsce. Według raportu opracowanego przez firmę doradczą KPMG, dotyczącego rynku powierzchni biurowych w Polsce, wynika, że w Polsce banki najchętniej finasują inwestycje biurowe.
Banki inwestują w powierzchnie biurowe
W porównainiu do roku ubiegłego, w roku 2011 banki zdecydowanie chętniej wspierają projekty z sektora nieruchomości. W poszczególnych krajach Eurpoy Środkowo-Wschodniej występują duże różnice, jeśli chodzi o preferowane przez banki sektory rynku.
W Polsce banki najchętniej udzielają kredytów na powierzchnie biurowe. Tendencja ta utrzymuje się również w Austrii, Czechach i Rumunii. Na Węgrzech i w Serbii banki udzielają wsparcia finansowego na realizacje obiektów handlowych. W Austrii banki wykazują podobne zainteresowanie projektami biurowymi, handlowymi oraz przemysłowymi. Natomiast w krajach bałtyckich przeważa finansowanie budowy obiektów przemysłowych i logistycznych.
Dobre prognozy dla rynku biurowego
Trudno się dziwić, że w Polsce banki bardziej skłonne są finansować projekty biurowe, zważywszy na bardzo dobrą kondycję tego sektora rynku.
Poziom powierzchni nie wynajętej na największym w kraju (ok. 80 proc. powierzchni ogółem) warszawskim rynku nieruchomości biurowych spadł o 6,2 proc. Względem ograniczonej podaży nowych powierzchni, analitycy prognozują dalszy spadek poziomu pustostanów i tym samym zapowiadają wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych.
Popyt na na powierzchnie biurowe w przeciągu ostatnich 5 lat wzrósł o 36 proc. Mniejsza dostepność powierzchni biurowych jest efektem niewielkiej liczby oddawanych nowych biur.
W pierwszej połowie bieżącego roku, w stolicy oddano zaledwie 28,3 tys. m2 - jest to skutek spowolnienia gospodarczego w latach 2008 - 2009. Zatem nie powinien być zaskoczeniem fakt, że w tym sektorze rynku obserwujemy zwiększoną aktywność deweloperską.
- Na rynku stołecznym rynku brakuje nowych budynków biurowych, w których proponowane byłyby niższe stawki czynszowe, na poziomie 14-16 euro/m2. Inwestycja Kijowska, której budowę planujemy zakończyć jeszcze w tym roku, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku. Oddana w niej zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy o pow. całkowitej 3 tys. m2, przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym o powierzchni 5 tys. m2 w cenie od 58 zł/m2 - mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.
Niższe marże dla dochodowych inwestycji
Według analizy przeprowadzonej przez KPMG wynika, że niższe marże zanotowano przy finansowaniu tych projektów, które generują dochód. Najniższa średnia marża, jaką proponują banki wynosi 4,32 proc. - w przypadku finansowania inwestycji w nieruchomości w obiekty handlowe oraz biurowe. Natomiast najwyższa marża wynosi 4,41 proc. (hotelarstwo).
Firma doradcza KPMG powołuje się w raporcie na wyniki badań przeprowadzonych przez CB Richard Ellis (CBRE) które pokazują, że Polska oraz Czechy, są najbardziej atrakcyjne w Europie dla inwestorów w 2011 roku. Mniej rozwinięte rynki proponują bowiem znaczne korzyści kosztowe w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.