Kredyt hipoteczny będzie zależeć od klasy energetycznej budynku - kiedy zmiany?

2024-11-12 11:11
Niższy kredyt za wyższą klasę energetyczną budynku
Autor: Szymon Starnawski

Dyrektywa budynkowa EPBD wpłynie na rynek kredytów hipotetycznych. Stanie się to za sprawą tzw. mortgage portfolio standards – norm portfela hipotecznego. To mechanizm, dzięki któremu banki wprowadzą zachęty finansowe dla klientów wyrażających chęć poprawy charakterystyki energetycznej swoich nieruchomości.

Spis treści

  1. Właściciele nieruchomości uzyskają wsparcie
  2. Zielony kredyt - od kiedy dostępny?
  3. Niższy kredyt za wyższą klasę
  4. Nowy projekt – ile klas energetycznych budynków?
  5. Klasy energetyczne – co będą oznaczać?
#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Z pewnością wcześniej doczekamy się w Polsce obniżki stóp procentowych kredytów hipotecznych, co nie zmienia faktu, że prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości wierzyciele hipoteczni będą mogli udzielać na domy i mieszkania z niższym bilansem energetycznym także niższe oprocentowanie. 

Właściciele nieruchomości uzyskają wsparcie

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, znana powszechnie jako dyrektywa EPBD będzie miała wpływ nie tylko na zwiększenie wymagań dotyczących energochłonności domów i mieszkań. Wskazała także drogę do uzyskania tego celu, który wymaga przygotowania polityki publicznej i zaangażowania zarówno społeczeństwa, jak też instytucji państwowych, samorządowych oraz finansowych. Te ostatnie będą mogły włączyć się w te działania, dostosowując swoją ofertę kredytową tak, aby promować przedsięwzięcia budowlane zmniejszające energochłonność budynków. Zgodnie z ogólnym unijnym celem w 2050 r. prawie wszystkie budynki na terenie UE powinny być bezemisyjne i efektywne energetycznie.

Zielony kredyt - od kiedy dostępny?

Zgodnie z dyrektywą EPBD państwa UE powinny zapewnić pełną dostępność tzw. ekokredytów czy zielonych kredytów hipotecznych dla wszystkich konsumentów. Tego typu produkty kredytowe nie powinny być wysoko oprocentowane lub trudniej dostępne z powodu bardziej rygorystycznych warunków uzyskania.

Regulacje norm portfela hipotecznego, które będą umożliwiać takie działania i ułatwienia mają zostać przekazane do 29 maja 2025 r. przez Komisje Europejską do instytucji finansowych.

Niższy kredyt za wyższą klasę

Korzystniejsze warunki kredytowe będzie można uzyskać wyłącznie przy zakupie nieruchomości o wyższej klasie energetycznej lub zobowiązaniu do jej modernizacji w określonym czasie. Już teraz niektóre europejskie banki zdecydowały się na zastosowanie takich mechanizmów.

Zgodnie z projektem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków CON/2023/2 banki będą musiały zwrócić uwagę na bilans energetyczny nieruchomości, na które będą udzielać kredytów hipotecznych. Prawdopodobnie w ciągu kilku kolejnych lat banki zaczną podejmować określone działania mające na celu zwiększenie udział nieruchomości o wysokiej klasie energetycznej w bazie udzielonych kredytów hipotecznych.

Nowy projekt – ile klas energetycznych budynków?

W projektowanych przepisach budynki będą podzielone na osiem klas energetycznych. Podstawą klasyfikacji jest wysokość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Pokazuje on ile obiekt budowlany potrzebuje kilowatogodzin energii na metr kwadratowy w ciągu roku – kWh/m²/rok.

Najwyższą klasą będzie A+, potem kolejne A, B, C, D, E, F i najniższa G. Klasyfikacja ta będzie obowiązywać we wszystkich krajach UE. Unifikacja ma ułatwić wprowadzenie jednolitego systemu w całej Unii.

Klasyfikacja będzie dotyczyć wszystkich budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, a także innych w tym gospodarczych, magazynowych i produkcyjnych.

Klasy energetyczne – co będą oznaczać?

Klasa A+ będzie oznaczać budynki o zerowym lub ujemnym zapotrzebowaniu na energię. Budynki klasy A+ i A muszą mieć zerową emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych w miejscu, w którym zostały wzniesione.

Zapotrzebowanie na energię poszczególnych klas:

  • A – do 63 kWh/m2/rok,
  • B – 64 – 75 kWh/m2/rok,
  • C – 76 – 94 kWh/m2/rok,
  • D – 95 – 113 kWh/m2/rok,
  • E – 114 – 131 kWh/m2/rok,
  • F – 132 – 150 kWh/m2/rok,
  • G – powyżej 150 kWh/m2/rok.
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Osiedle Kwiatów Polskich. Bliźniaki w dzielnicy Wawer w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany