Mieszkania sprzedane w I kwartale 2012 roku
Przeprowadzone przez firmę REAS badania wykazały, że I kwartał 2012 roku, był dobrym okresem dla nieruchomości mieszkaniowych w największych aglomeracjach kraju. W opisywanym okresie liczba zawartych transakcji była podobna do tej z II i IV kwartału ubiegłego roku. Nadal w propozycjach deweloperów dominują mieszkania w trakcie realizacji.
Według analiz przeprowadzonych przez firmę REAS, wynika, że w I kwartale 2012 roku, największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się mieszkania w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście.
Przeczytaj również: Deweloper pozywa do sądu Wodociągi Warszawskie
Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2012 roku
Od 2011 roku, stopniowo pogarszały się warunki kredytowania hipotecznego dla kluczowych grup nabywców, czyli młodych rodzin i tym samym banki zdecydowanie zmniejszyły udział nowych kredytów. Deweloperzy odnotowali słabe wyniki sprzedaży w styczniu 2012 roku, ale mimo to I kwartał br. był czesem poprawy tempa sprzedaży. Sytuacja ta spowodowana była większym zainteresowaniem skorzystania z programu "Rodzina na swoim". Obawy nabywców, że limity cenowe w ramach inicjatywy w kolejnych 6 miesiącach ponownie zostaną obniżone. Nic więc dziwnego, że deweloperzy w większości miast wprowadzają do sprzedaży nowe mieszkania. Bez wątpienia wprowadzanie na rynek nowych inwestycji związane jest ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy deweloperskiej. Po I kwartale 2012 roku, akcja kredytowa nie wyhamowała, ale uzyskanie kredytu jest trudniejesz niż kilkanaście miesięcy wcześniej.
Podaż na mieszkania w I kwartale 2012 roku
W największych aglomeracjach kraju w opisywanym okresie wprowadzono do sprzedaży blisko 9, 5 tys. mieszkań, czyli o 32 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i zarazem o 10 proc. mniej, niż w roku ubiegłym. W ostatnich czterach kwartałach łącznie spółki deweloperskie wprowadziły do sprzedaży ponad 36,5 tys. nieruchomości mieszkaniowych. Wskaźnik ten jest o 17,7 proc. wyższy niż osiągnięty w 2010 roku. Warto porównać te dane z wynikami podawanymi przez GUS o liczbie mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w I kwartale 2012 roku i na których budowę uzyskali pozwolenia w skali całego kraju. Jeśli chodzi o mieszkania, których realizacja rozpoczęła się w I kwartale 2012 roku, to wskaźnik ten wyniósł 15,2 tys. i tym samym był o 15,2 proc. wyższy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mieszkania, na które deweloperzy otrzymali pozwolenie na budowę w I kwartale br. to ponad 18,3 tys. inwestycji. Wskaźnik ten wzrósł o 18,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. budowanych mieszkań, w analizowanych sześciu aglomeracjach powstaje około połowy wszystkich lokali budowanych w Polsce na sprzedaż. Z porównania danych wynika, że znacząca część wprowadzonych do sprzedaży lokali (31 proc.) znajduje się w inwestycjach, których budowy jeszcze formalnie nie rozpoczęto.
Popyt a nieruchomości mieszkaniowe w I kwartale br.
W I kwartale br. liczba transakcji na nieruchomości mieszkaniowe (liczona wyłącznie dla sześciu największych krajowych aglomeracji) wzrosła o niecałe 2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2011 roku i tym samym wysiosła 7,5 tys. Wynik ten jest wprawdzie o 5,5 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedano ok. 29,4 tysiąca lokali i tym samym deweloperzy osiągnęli wynik sprzedażowy na poziomie lepszym o około 2,5 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ta relatywnie dobra sprzedaż miała jednak także swoją cenę: wobec coraz większej propozycji i stabilnej sprzedaży wysiłek wkładany w uzyskanie i obsłużenie nabywców jest coraz większy. Kolejny kwartał z rzędu spadły ceny nieruchomości mieszkaniowych znajdujących się w ofercie, wzrosły natomiast w relacji kwartał do kwartału, ceny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Można to tłumaczyć zarówno prowadzaniem dużej liczby nowych inwestycji, a nie tylko tych o najniższych cenach, a także chęcią zapewnienia sobie możliwości elastycznego reagowania na oczekiwania nabywców. Wobec nieco niższych cen za metr kwadratowy i wciąż malejącej średniej powierzchni sprzedawanych mieszkań, mimo lekkiego wzrostu liczby transakcji przychody deweloperów prawdopodobnie wcale nie wzrosły. Pierwszy kwartał 2012 roku, był zróżnicowany pod względem wielkości lokali wprowadzonych do sprzedaży w ostatnich czterech kwartałach.
W Krakowie i Wrocławiu propozycja wzrosła tak bardzo, że przy obecnym tempie absorpcji, potrzeba dwóch lat by sprzedać wszystkie mieszkania, które trafiły do oferty. W stolicy małopolski liczba nieruchomości mieszkaniowych, która trafiła do sprzedaży przekroczyła 10 tys. Dla porównania w Poznaniu, gdzie wielkość oferty w ciągu ostatniego kwartału zmniejszyła się, potrzeba aż 6,5 kwartałów by sprzedać mieszkania, które aktualnie czekają na nabywców. W Łódzi gdzie wprowadzenie do sprzedaży nawet niewielkiej inwestycji powoduje realtywnie duży wzrost oferty co w efekcie znacząco pogarsza wskaźniki dla całego rynku. Najmniejsza nierównowaga ma miejsce – tak jak w poprzednich kwartałach – na rynku w Trójmieście, gdzie obecna oferta wyczerpałaby się w ciągu 5,5 kwartału. Na tym tle przeciętnie wypada Warszawa: niespełna 7 kwartałów, i niecałe 19 tys. lokali, to niewielka zmiana w porównaniu z sytuacją z końca 2011 roku. Wskaźnik intensywności sprzedaży dla sześciu rynków łącznie, liczony jako relacja liczby sprzedanych jednostek w kwartale do wielkości oferty na początku kwartału wyniósł w I kwartale 14 proc., a zatem utrzymał się na poziomie z ostatniego kwartału 2011 roku. Sprzedaż zatem nadal nie nadążała za wzrostem oferty.