Najlepsze uczelnie świata - ranking 2023. Najlepszą z polskich uczelni jest Uniwersytet Jagielloński
Czołówkę rankingu The Center for World University Rankings (CWUR) 2023 zdominowały uczelnie amerykańskie. Za najlepszą uczelnię na świecie tradycyjnie uznano Harvard University. Najlepszą z polskich uczelni według rankingu jest krakowski Uniwersytet Jagielloński na 383. pozycji.
W tegorocznej, jedenastej już edycji rankingu CWUR sklasyfikowano ponad dwa tysiące spośród przeszło 20,5 tys. uczelni z całego świata. Za najlepszą uczelnię na świecie uznano Harvard University. A tak wygląda całe TOP 10.
- Uniwersytet Harwardzki (Harvard University),
- Instytut Technologii w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology),
- Uniwersytet Stanforda (Stanford University),
- Uniwersytet Cambridge (University of Cambridge),
- Uniwersytet Oksfordzki (University of Oxford),
- Uniwersytet Princeton (Princeton University),
- Uniwersytet w Chicago (University of Chicago),
- Uniwersytet Columbia (Columbia University),
- Uniwersytet Pensylwania (University of Pennsylvania),
- Uniwersytet Yale (Yale University)
Warto zwrócić uwagę, że Stany Zjednoczone mają aż ośmiu przedstawicieli w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie. I tak jest od początku tworzenia rankingu.
Amerykańskie uczelnie zdominowały również drugą dziesiątkę rankingu. Znalazły się w niej zaledwie dwa uniwersytety spoza Stanów Zjednoczonych: sklasyfikowany na 13. pozycji japoński University of Tokyo oraz brytyjski University College London, który zajął 19. miejsce.
A jak w tym światowym rankingu uczelni wypada Polska?
Polskie uczelnie w rankingu CWUR
Nasz kraj również zaznaczył swoją obecność w rankingu uczelni na świecie. Choć dość skromnie. Najlepszą z polskich uczelni według rankingu jest krakowski Uniwersytet Jagielloński na 383. pozycji. Uniwersytet Warszawski zajął 409. miejsce. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, Instytut Fizyki Jądrowej PAN - na miejscu numer 670. Politechnika Warszawska zajęła 723. pozycję, na 815. pozycji znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W naszym rodzimym rankingu Perspektywy 2023 Politechnika Warszawska i krakowska AGH zajmują odpowiednio 1. i 2. miejsce.
Kim są autorzy rankingu uczelni na świecie?
Centrum Światowych Rankingów Uniwersytetów (CWUR) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest organizacją doradzającą rządom i uczelniom w celu poprawy wyników edukacyjnych i badawczych. Od 2012 r. CWUR publikuje akademicki ranking globalnych uniwersytetów, w którym ocenianych jest 7 wskaźników, w tym m.in.: jakość kształcenia (mierzona jest liczbą absolwentów, którzy zdobyli ważne międzynarodowe nagrody i medale w stosunku do wielkości uczelni), zatrudnienie absolwentów (liczba absolwentów, którzy zajmowali stanowiska dyrektora generalnego w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni), wyniki badań (liczba prac badawczych) oraz publikacje (liczba publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych). Ranking powstał jako wynik projektu badawczego w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Celem była ocena 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Wskutek szybko rosnącej popularności tego rankingu, już w 2014 r. na liście znalazło się 1000 najlepszych spośród 18 tys. uniwersytetów na całym świecie.