Najnowsze raporty i opinie rynkowe

2010-01-20 15:26
fot. Lighthouse Consultants, Skwer przy Platinum Towers
Autor: Lighthouse Consultants

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z najnowszymi raportami z katalogu Inwestycje Budowlane 2010, w których specjalnie dla Państwa analitycy rynku inwestycji budowlanych dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Rynek powierzchni biurowych - oprcowanie raportu King Sturge
Wraz ze wzrostem gospodarczym w ciągu ostatnich lat rynek biurowy w Polsce bardzo szybko się rozwijał. Wynikiem tego była rosnąca z roku na rok liczba obiektów biurowych oddawanych do użytku, najwięcej tego typu powierzchni oddano w 2008 r. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2009 r. całkowite zasoby powierzchni biurowych w miastach regionalnych powiększyły się o 202 100 mkw. i wyniosły niemal 1,6 mln mkw. W Warszawie zasoby w tym samym czasie wzrosły o 227 800 mkw., co oznacza, że w stolicy jest obecnie ponad 3,2 mln mkw. powierzchni biurowych. Po okresie dynamicznego rozwoju w 2008 r. nastąpił znaczny spadek popytu na powierzchnie biurowe, zarówno w ośrodkach regionalnych, jak i w Warszawie. Większość podpisywanych w ostatnich dziewięciu miesiącach umów dotyczyła mniejszych powierzchni, ponieważ wiele firm, odczuwając spowolnienie gospodarcze, zredukowało swoje zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2009 r. do użytku zostało oddanych 15 budynków o całkowitej powierzchni 227 800 mkw.. Tylko trzy projekty (22 600 mkw.) zostały ukończone w Centrum. Zdecydowana większość nowych powierzchni biurowych powstała w obszarze Poza Centrum, zwłaszcza w strefie Południowej Górnej (Mokotów). Największe projekty ukończone w tym czasie to: Lipowy Office Park o powierzchni 38 500 mkw. (w strefie Południowej Zachodniej), Park Postępu – 34 000 mkw., Trinity Park III – 32 000 mkw. i Horizon Plaza – 31 500 mkw. (wszystkie w strefie Południowej Górnej). W ostatnim kwartale 2009 r. dodatkowe 32 800 mkw. zostało ukończone w czterech obiektach, które zlokalizowane są w strefie Poza Centrum: Popiełuszki Point realizowane przez Forinveso (3000 mkw.) w strefie Północnej, KEN Center budowane przez E.Leclerc w strefie Południowej Wschodniej (4000 mkw.), Adgar Plaza II realizowane przez Adgar Investment & Development (11 600 mkw.) i Catalina przez Catalina Development (14 200 mkw.) – obydwa na Mokotowie.

Cały raport znajdziesz w katalogu Inwestycje Budowlane-murator 2010  >>>

Rynek powierzchni handlowych opracowanie raportu Cushman & Wakefield
W pierwszej połowie 2009 r. w Polsce oddano do użytku blisko 390 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, co stanowi wzrost o 95% w stosunku do tego samego okresu w 2008 r. Największe obiekty oddane do użytku w okresie styczeń–czerwiec 2009 r. to Galeria Malta w Poznaniu, Cuprum Arena w Lubinie i Renoma we Wrocławiu.
Pod koniec czerwca 2009 r. w Polsce było 8 835 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, na którą składały się: centra handlowe (72,5%), magazyny i parki handlowe (19,2%), centra wyprzedażowe (0,9%) oraz inne obiekty handlowe (7,4%). Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce nadal skoncentrowana jest w ośmiu największych aglomeracjach (61,4%), jednak corocznie wzrasta udział miast mniejszych (obecnie 38,6%).
Globalny kryzys finansowy weryfikuje prognozy przyszłej podaży na rynku nieruchomości handlowych. Obserwowana jest nadal ożywiona działalność budowlana, gdyż decyzje o obecnie realizowanych obiektach handlowych zapadły dwa lata temu podczas dobrej koniunktury. Pod koniec czerwca 2009 r. w trakcie budowy było ok. 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej
z terminem zakończenia inwestycji w roku 2009–2010. Blisko 66% budowanych obiektów znajduje się w miastach średniej i małej wielkości (m.in. Focus – Piotrków Trybunalski i Galeria Jurajska – Częstochowa), ale inwestycje prowadzone są również w największych aglomeracjach (m.in. IKEA Port Łódź, Bonarka Kraków). Pozwoli to utrzymać w latach 2009–2010 roczną podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce na poziomie 800 000 mkw. Wstrzymane zostały jednak budowy kilku znaczących obiektów handlowych (łącznie ok. 280 000 mkw.). Obecnie trudno jest oszacować, które z planowanych inwestycji zostaną zrealizowane, które będą opóźnione, a które zostaną zaniechane.Jednak, biorąc pod uwagę specyfikę procesów deweloperskich, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć duże zmniejszenie poziomu rocznej podaży po 2010 r.

Cały raport znajdziesz w katalogu Inwestycje Budowlane-murator 2010  >>>

Rynek powierzchni magazynowych opracowanie raporu Colliers International
Ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze nie pozostało bez wpływu na rynek powierzchni magazynowych. Pierwsze półrocze 2009 roku zakończyło się wprawdzie znaczącym wzrostem nowej podaży, ale były to w przeważającej części projekty, nad którymi prace rozpoczęto jeszcze w 2008 roku. Obecnie deweloperzy zmniejszyli aktywność i realizują głównie obiekty na potrzeby konkretnych najemców, tzw. built-to-suit. Mała podaż dostarczona na rynek w III kwartale jest efektem ograniczonego dostępu do finansowania i decyzji inwestorów o wycofaniu się z projektów spekulacyjnych. Spowolnienie wpłynęło również na wielkość popytu. Wolumen transakcji, który do końca września 2009 roku wyniósł 660 000 mkw., stanowił połowę aktywności zanotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydłużył się też czas negocjacji i proces decyzyjny najemców. Znaczna nowa podaż i umiarkowany popyt na powierzchnie magazynowe sprawiły, że ogólnie wzrosła ilość dostępnej powierzchni, a co za tym idzie stawki czynszu spadły.
Największym rynkiem powierzchni magazynowych jest rynek stołeczny, który zaczął się rozwijać na początku lat dziewięćdziesiątych. Udział warszawskiego rynku w całkowitej podaży wynosi 40%. W ramach tej lokalizacji zostały wyróżnione 3 strefy koncentracji powierzchni magazynowych: strefa I – do 10 km od centrum (głównie na Żeraniu i Okęciu), gdzie swoją działalność prowadzą raczej najemcy niewielkich powierzchni (do 1000–1500 mkw.), dla których ze względów dystrybucyjnych ważna jest dobra komunikacja z centrum miasta, strefa II – w odległości 10–25 km od centrum, charakteryzująca się atrakcyjniejszymi stawkami czynszów i wciąż dobrą komunikacją z Warszawą, strefa III – w odległości powyżej 25 km od centrum, popularna zwłaszcza wśród najemców dużych powierzchni (powyżej 10 000 mkw.). Rynek warszawski, a zwłaszcza II strefa, pozostaje głównym miejscem koncentracji powierzchni magazynowych. W samej II strefie zlokalizowane jest 25% całkowitych zasobów magazynowych.

Cały raport znajdziesz w katalogu Inwestycje Budowlane-murator 2010  >>>

Rynek mieszkaniowy w Warszawie i Krakowie (III kwartał 2009 roku) opracowanie raportu Knight Frank
Duża podaż mieszkań na dwóch największych rynkach w Polsce, w Warszawie i Krakowie, w II połowie 2009 roku była skutkiemniskiej elastyczności rynku, wywołanej relatywnie długim procesem inwestycyjnym. Wysoki poziom nowej podaży mieszkań oddanych do użytku zarówno w 2008 roku, jak i w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2009 roku był odpowiedzią deweloperów na wysoki popyt na lokale generowany w okresie boomu mieszkaniowego 2006/2007. Ponadto, na podstawie podaży mieszkań w budowie można szacować, że cały 2009 rok będzie kolejnym, po 2008 roku, rekordowym okresem pod względem liczby nowo oddanych mieszkań, których roczny wolumen powinien zbliżyć się do 20 000 lokali w Warszawie i 7000 w Krakowie. Niewielkiego spowolnienia można oczekiwać w 2010 roku, którym planowane jest zakończenie budowy odpowiednio 12 300 i 2900 mieszkań, natomiast rok 2011 może okazać się okresem, w którym notowany będzie niedobór nowych mieszkań w obu miastach.
Wyniki te są efektem sytuacji panującej na rynku kredytowym w Polsce, która w znacznym stopniu jest konsekwencją zawirowań na światowych rynkach finansowych, mających miejsce w II połowie 2008 roku. Pod koniec roku 2008 banki w Polsce, aby ograniczyć ryzyko, znacznie zacieśniły swoją politykę kredytową, zarówno w stosunku do nabywców indywidualnych, jak i deweloperów. Istotną zmianą w porównaniu do stanu np. z 2007 roku czy I połowy roku 2008 było podniesienie wymagań dotyczących wkładu własnego oraz duży wzrost marż bankowych, co mimo równoczesnych spadków stóp procentowych podniosło koszty spłat kredytów.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z edycją 2010 Inwestycji Budowlanych-murator. W katalogu znajdą Państwo informacje o firmach uczestniczących w planowaniu, projektowaniu i realizacji inwestycji, przegląd najważniejszych obiektów zrealizowanych w 2008 i 2009 roku oraz raport - polskie budownictwo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany