Politechnika Śląska: Budownictwo jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez studentów
Budownictwo było jednym z kilku najpopularniejszych kierunków studiów, podczas tegorocznej rekrutacji na studia pierwszego stopnia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Najchętniej, pasjonaci budownictwa wybierają inżynierię procesów budowlanych. Spada natomiast popularność studiowania budownictwa w języku angielskim.
Spis treści
- Budownictwo na Politechnice Śląskiej bardzo popularne
- Jakie kierunki budowlane były w tym roku najbardziej popularne na Politechnice Śląskiej?
- Popularność studiów na Politechnice Śląskiej rośnie
- Uczelnia idzie na rękę niezdecydowanym studentom pierwszego roku
Budownictwo na Politechnice Śląskiej bardzo popularne
Według ostatnich danych Politechniki Śląskiej, budownictwo znalazło się w gronie sześciu najbardziej popularnych w tym roku kierunków studiów.
Należą do nich:
- informatyka,
- budownictwo,
- lingwistyka stosowana,
- transport,
- automatyka i robotyka
- architektura.
Młodzi ludzie właśnie na te kierunki złożyli najwięcej wniosków rekrutacyjnych.
Ostatecznie na studia pierwszego stopnia na budownictwie przyjęto 335 osób. Na studia magisterskie 154 osoby. Na architekturę, na studia pierwszego stopnia przyjęto 147 osób, na studia magisterskie 123 osoby.
Architekturę wnętrz zacznie w tym roku studiować 47 osób.
To dobre wyniki, które świadczą o tym, że kierunki budowlane nie są w odwrocie. Nawet wszechobecna informatyka, która już przez wiele ostatnich lat okupuje pierwsze miejsce w popularności kierunków na uczelniach technicznych, nie wyparła chęci tych, którzy widzą swoją przyszłość w branży budowlanej.
Jakie kierunki budowlane były w tym roku najbardziej popularne na Politechnice Śląskiej?
Na pytanie odpowiedział na, prodziekan do spraw kształcenia Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przyszli studenci mieli już sprecyzowane plany, wybierając kierunek budownictwo.
Na kierunku budownictwo, prowadzonym na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej największym zainteresowaniem cieszy się od kilku lat specjalność inżynieria procesów budowlanych, następnie konstrukcje budowlane i inżynierskie, specjalność „architektoniczno-budowlana” i budownictwo drogowe – informuje Mariusz Jaśniok, prodziekan do spraw kształcenia Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Jakie są trendy? Prodziekan twierdzi, że można zaobserwować wzrost popularności jednej ze specjalności studiów na budownictwie.
Od pewnego czasu można zaobserwować trend zwiększającego się zainteresowania studentów specjalnością budownictwo drogowe. Od wielu już lat systematycznie spada natomiast zainteresowanie studiowaniem na kierunku budownictwo w języku angielskim na specjalności „Structural Engineering” – dodaje prodziekan Jaśniok.
Popularność studiów na Politechnice Śląskiej rośnie
W tym roku chętnych do studiowania na tej, jedynej w województwie, uczelni badawczej było naprawdę wielu. W lipcu, w pierwszym terminie tegorocznej rekrutacji zarejestrowało się ponad 10 000 kandydatów. Jak podaje Politechnika Śląska, to wzrost o ponad 22 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Ostatecznie przyjęto na studia 5627 osób. To łączna suma studentów Politechniki Śląskiej studiów pierwszego i drugiego stopnia, czyli inżynierskich i magisterskich.
Jak twierdzą przedstawiciele uczelni to świetny rezultat, bo w tym roku maturzystów było dużo mniej niż w poprzednim. W sumie na Politechnice Śląskiej studia rozpoczęło w tym roku o prawie 13 procent więcej chętnych niż rok temu.
Uczelnia idzie na rękę niezdecydowanym studentom pierwszego roku
Studenci mieli tu duży wybór, bo dostępnych było ponad 50 dostosowanych do wymogów rynkowych kierunków studiów. Uczelnia wprowadziła w tym roku sporo nowości w systemie kształcenia. Najważniejsza ze zmian, to uelastycznienie programu I roku studiów, umożliwiające ewentualną zmianę kierunku bez konieczności wyrównania różnic programowych.
Politechnika Śląska to najwyżej notowana ze śląskich szkół wyższych w rankingu Perspektyw. Jest jedną z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce, kształcących inżynierów przyszłości, specjalizujących się w innowacyjnych technologiach.
CZY DROGA EKSPRESOWA S1 BĘDZIE SZERSZA? ZOBACZ GALERIĘ BUDOWY OBEJŚCIA WĘGIERSKIEJ GÓRKI
Autor: GDDKiA