Polska magazynowa

2006-03-10 16:09
ProLogis Park Błonie
Autor: ProLogis

W trzecim kwartale 2005 roku poza Warszawą oddano do użytku 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowych, a 77 tys. metrów kwadratowych pozostaje w budowie. Ruch usług logistycznych, który wymusza budowę nowych centrów dystrybucyjnych, wyraźnie przesuwa się w kierunku mniejszych miast.

Poza stolicą regionami o największej podaży powierzchni magazynowych są: Polska centralna - z Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Strykowem, Poznań, Wrocław oraz Górny Śląsk. - Kiedy Polska znalazła się w Unii Europejskiej, Warszawa - tak jak stolice pozostałych krajów dziesiątki - zaczęła ściągać inwestorów. Deweloperzy budowali centra logistyczne, nie mając nawet zagwarantowanych klientów. Dziś takie inwestycje są szyte na miarę, tj. buduje się je pod konkretnego klienta (poziom niewynajetych powierzchni spadł już poniżej 10 proc. - red.). Wyraźnie widać natomiast, że popyt na powierzchnie magazynowe rośnie w regionach. Centra logistyczne wychodzą poza stolice również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w czasie VI Dorocznej Konferencji Magazynów i Logistyki, która odbyła się 9 marca 2006 roku w Warszawie, Aleksander Domaradzki, szef zespołu do spraw transportu i logistyki na region Europy Środkowo-Wschodniej w PricewaterhouseCoopers.

W EŚW centra wychodzą poza stolice

Tabela 1
Autor: brak danych

Zdaniem Aleksandra Domaradzkiego, Warszawa pozostanie na razie głównym centrum logistycznym Polski, jednak dystans, jaki dzieli pozostałe regiony od niej, znacznie się zmniejszy. - W przyszłości nowe powierzchnie magazynowe będą powstawać głównie w południowo-zachodniej części kraju. Chodzi o możliwość obsługi Niemiec, Czech, Austrii, Słowacji i Węgier. Nowa okazja na południu Europy to Bułgaria i Rumunia, które - jak się planuje - przystąpią do Unii Europejskiej w 2007 roku - dodaje specjalista.

Nowe państwa Unii powiększyły jej populację o 20 proc.: ponad połowa tego wzrostu przypada na Polskę, kolejne 20 proc. - na Czechy i Słowację.

Tabela 2
Autor: brak danych

Co sprzyja nowym inwestycjom? W Polsce centralnej ma znajdować się skrzyżowanie dwóch głównych autostrad Polski: A1 i A2. Najważniejsze z już istniejących tu centrów logistycznych to Logistic City-Piotrków Distribution Center (na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego) oraz Tulipan Park-Stryków (na północny-zachód od Piotrkowa, w Strykowie). Rozbudowa parku określanego jako największy w Europie Środkowo-Wschodniej, tj. Poland Central (położonego 47 km na południe od Łodzi i 137 km na południowy-zachód od Warszawy) rozpocznie się w połowie tego roku. Pierwszy magazyn będzie miał 44 tys. metrów kwadratowych, a cała powierzchnia magazynowa jest planowana na 530 tys. metrów kwadratowych. O dogodnej lokalizacji obiektu świadczy bliskość drogi ekspresowej A1, łączącej Warszawę z Katowicami i makroregionem śląskim. W centralnej Polsce powierzchnia magazynowa ma wynieść łącznie 1,3 mln metrów kwadratowych. Szanse dla rozwoju dogodnych lokalizacji pod budowę centrów logistycznych w okolicach Poznania stwarza bliskość granicy niemieckiej oraz budowa autostrady A2. Górny Śląsk zyskuje na znaczeniu ze względu na funkcjonujące tam specjalne strefy ekonomiczne, dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową (budowa węzła autostradowego łączącego w części gotową autostradę A4 z autostradą A1) oraz niedalekie położenie granic z Czechami i Słowacją. W regionie wrocławskim istnieją już trzy parki magazynowe, usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4. By regiony rozwijały się według tych scenariuszy, oczywiście na dobre musi ruszyć budowa autostrad.

powierzchnia_mgazynowa
Autor: Warszawskie Centrum Dystrybucyjne

Zasoby powierzchni magazynowych Warszawy i okolic to około 600 tys. metrów kwadratowych. W trzecim kwartale 2005 roku oddano tu do użytku dwa projekty o łącznej powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Obszar warszawski dzieli się na trzy strefy - większość z nich jest już jednak nasycona.

Charakterystyka stref w Warszawie i okolicach

strefaIIIIII
odległość od centrum miasta Do 15 km 15-30 km 30 km
część powierzchni biurowej Do 25 proc. 10 proc. 5 proc.
powierzchnie zajmowane przez głównych najemców 500-3000 m2 5000-15000 m2 10000-25000 m2
wysokość składowania 6-9 m 8-13 m 10-13 m
powierzchnia doków ładowniczych 1/800 m2 1/500 m2 1/1000 m2
profil najemcy Producenci dóbr konsumenckich, dystrybutorzy i lokalni dostawcy Operatorzy logistyczni, FMCG (producenci i dystrybutorzy) oraz przemysł lekki Parki logistyczne operujące na rynkach krajowych i międzynarodowych z przewagą dystrybucji detalicznej

Źródło: Colliers Intenational

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce szacowany jest na około 2 mln metrów kwadratowych i – co podkreśla Aleksander Domaradzki – Polska to państwo z największym potencjałem spośród ostatnio przyjętych do UE. Decyduje o tym m. in. dostępność specjalistycznych kadr, wysokie bezrobocie oraz atrakcyjne stawki najmu.

Tabela 3
Autor: PCW - opracowania własne
Magazyny 1
Autor: brak danych
Magazyny 2
Autor: brak danych
Magazyny 3
Autor: brak danych
Magazyny 4
Autor: Miesięcznik "Spedycja Transport Logistyka"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany