Poprawa koniunktury w budownictwie w sierpniu 2004
W sierpniu ogólna koniunktura w budownictwie jest oceniana nie tylko lepiej niż w lipcu, ale także lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.
Taka sytuacja jest wynikiem wzrostu bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.
Poprawę koniunktury zasygnalizowało 30 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 15 proc. (w lipcu te wskaźniki wynosiły odpowiednio 29 i 17 proc.).
Lepsze niż przed miesiącem są także oceny portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, przy czym firmy sektora prywatnego oceniają bieżący portfel zamówień lepiej niż przedsiębiorstwa publiczne.
Bieżąca i przewidywana produkcja budowlano-montażowa jest oceniana korzystnie (lepiej niż w lipcu). Jedynie przedsiębiorstwa publiczne oceniają bieżącą produkcję nieco gorzej niż przed miesiącem. Poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych (publicznych i prywatnych), choć wciąż nie zadowala to przedsiębiorców.
W tym samym okresie przewidywany jest wzrost cen (nieco wolniejszy, niż prognozowano przed miesiącem). Najbliższe miesiące mają także przynieść niewielki spadek zatrudnienia w budownictwie (większy w sektorze publicznym).
Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w sierpniu 1,7 proc. jednostek nie odczuwa jakichkolwiek barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (rok temu 2,5 proc.). Są one związane z konkurencją ze strony innych firm (72 proc. przedsiębiorstw w sierpniu wobec 74 proc. w lipcu br. i 78 proc. w sierpniu ub. roku) oraz z niedostatecznym popytem (57 proc. przedsiębiorstw w sierpniu br., 60 proc. przed miesiącem i 73 proc. w sierpniu ub. roku). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami materiałów i surowców (34 proc. w lipcu i sierpniu br., 16 proc. w sierpniu ub. roku).
W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 21 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku zmniejszyła się liczba jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień.