Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur
Warmia i Mazury to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jak pokazuje najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield na rozwój bazy hotelowej w tym regionie ma wpływ stale rosnący popyt na usługi hotelowe, głównie ze strony turystów krajowych. Działania promocyjne związane z udziałem regionu w światowym plebiscycie “Nowe 7 Cudów Natury", w którym Mazury są jednym z liczących się kandydatów, dodatkowo przyczyniają się się do wzrostu konkurencyjności i atrakcyjności regionu.
Zgodnie z raportem “Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur” przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield w strukturze wszystkich obiektów zakwaterowania zbiorowego w omawianym regionie najliczniejszą grupę stanowią hotele. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie funkcjonują tu 154 całoroczne obiekty zakwaterowania zbiorowego dysponujące 15 520 miejscami noclegowymi, z czego 68% oferują hotele. W Polsce hotele definiuje się jako obiekty zakwaterowania zbiorowego posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym przede wszystkim pokoi jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów.
Hotele na pojezierzach Warmii i Mazur oferują około 9040 miejsc noclegowych w 4280 pokojach, co stanowi około 4% krajowej podaży. Liczba miejsc noclegowych nie jest tożsama z liczbą łóżek, gdyż te mogą mieścić jedno lub dwa miejsca noclegowe. W regionie pojezierzy Warmii i Mazur większość hoteli zarządzanych jest przez właścicieli prywatnych. Dwa obiekty zarządzane są przez międzynarodowych operatorów hotelowych: Hotel Mercure Mrongovia Resort & SPA w Mrągowie oraz Hotel Omega w Olsztynie (Accor Hotels & Resorts), a osiem przez operatorów krajowych: Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie (Hotele SPA Dr Irena Eris), Hotel Gołębiewski w Mikołajkach (Hotele Gołębiewski), Hotel Rydzewski w Ełku (Start Hotele), Hotel na Skarpie w Olsztynie (21 Hotele), Hotel Park (Park Hotele) oraz Hotele Anders w Starych Jabłonkach, Miłomłyn w Miłomłynie i Zamek w Rynie (Hotele Anders).
– Każdy obiekt hotelarski otrzymuje kategorię uzależnioną od jego standardu i zakresu świadczonych usług. W podziale na kategorie, na pojezierzach Warmii i Mazur dominują hotele trzy- i dwugwiazdkowe. W porównaniu do innych regionów turystycznych, dość duży udział w rynku hotelowym mają hotele czterogwiazdkowe (8). Hotele jednogwiazdkowe stanowią niecałe 2% miejsc noclegowych regionu. Najbardziej wymagający goście mają tu do dyspozycji tylko jeden hotel pięciogwiazdkowy – mówi Michał Kuliński, z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.
Stopień wykorzystania pokoi w hotelach położonych na obszarze pojezierzy Warmii i Mazur w 2009 r. wyniósł ponad 34% i był niższy o 1,5 punktu procentowego w stosunku do 2008 r. Wynajęto około 493 000 pokoi, z czego prawie 29% turystom zagranicznym. Obłożenie na poziomie 20-40% związane jest z sezonowością turystyki w regionie przypadającej na okres od maja do września.
– Największe obłożenie pokoi hotelowych występuje na Pojezierzu Mazurskim, natomiast najmniejsze na Pojezierzu Iławskim. W porównaniu z rokiem 2008 odnotowano jego spadek we wszystkich hotelach na pojezierzach Warmii i Mazur, oprócz hoteli na Pojezierzu Iławskim. Dodatni wynik w Iławie i okolicach świadczy o rosnącej popularności tego regionu i jego potencjale turystycznym. W kolejnych latach prognozuje się wzrost współczynnika obłożenia pokoi na terenie pojezierzy Warmii i Mazur. Wzrost popytu na usługi konferencyjne w hotelach ze strony turystów biznesowych wynikający z ogólnej poprawy sytuacji gospodarczej oraz stale rosnący odsetek turystów krajowych korzystających z bazy hotelowej w Polsce powinny przełożyć się na wyraźny wzrost obłożenia pokoi hotelowych w regionie w najbliższych latach – mówi Michał Kuliński, autor raportu.
Oferta hotelowa obiektów położonych na pojezierzach Warmii i Mazur jest stosunkowo bogata, szczególnie jeśli porównamy ją z zakresem usług świadczonych w hotelach zlokalizowanych w innych regionach turystycznych Polski. Z roku na rok zwiększa się liczba hoteli świadczących usługi z zakresu SPA & Wellness, rekreacyjno-sportowych, czy rozrywkowych. Również istniejące obiekty poszerzają zakres świadczonych usług.
– Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur charakteryzuje się dużym potencjałem rozwojowym. Wyjazdy nad jeziora to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji w Polsce. Ponadto baza hotelowa pojezierzy Warmii i Mazur jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Polsce pod względem oferty usług dodatkowych. Hotelarze stawiają zwłaszcza na SPA & Wellness. Usługi tego typu przyciągają turystów poza sezonem, dzięki czemu hotele utrzymują w miarę stały poziom obłożenia przez cały rok – podsumowuje Michał Kuliński
Autor: Cushman & Wakefield
Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgorza Dylewskie