Rynek pracy nie potrzebuje budowlańców

2013-01-17 16:46
A może praca w nadzorze budowlanym?
Autor: MMaszner| UM Poznań www.poznan.pl A może praca w nadzorze budowlanym?

Jeszcze w 2011 roku ofert pracy na stanowiska związane z budownictwem było sporo, nie mówiąc jakie zapotrzebowanie miały firmy budowlane jeszcze wcześniej. Rok 2012 wyraźnie pokazał, że w najbliższym czasie budownictwo nie będzie branżą rozwojową.

GUS podał, że w listopadzie 2012 odnotowano oficjalne bezrobocie na poziomie 12,9%, natomiast w grudniu według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - 13,3%. Pod względem liczby ofert pracy zdecydowanie lepsza była pierwsza połowa roku, potem z miesiąca na miesiąc sytuacja się pogarszała. Potwierdza to również portal Pracuj.pl – szczególnie dobry był I kwartał, w którym odnotowano rekordową w historii serwisu liczbę opublikowanych propozycji zatrudnienia – ponad 91 tysięcy. Analizując roczną dynamikę wzrostu liczby ofert, Pracuj.pl odnotowała w pięciu miesiącach mniej ogłoszeń niż w roku 2011. W sumie jednak w ciągu roku 2012 pracodawcy zamieścili w Pracuj.pl. prawie tyle samo ogłoszeń co rok wcześniej – około 330 000.

Oferty pracy wg Pracuj.pl
Autor: Pracuj.pl Dynamika przyrostu liczby ofert pracy w 2011 i 2012

Firmy budowlane ograniczają zatrudnienie

Największy spadek zamieszczanych ofert pracy odnotowało budownictwo. W serwisie Pracuj.pl był ich o 18% procent mniej niż w roku 2011. Dla porównania kolejną branżą ze spadkową dynamiką był przemysł lekki (o 12% mniej ofert). Najwięcej ofert pracy było dla branży turystycznej i gastronomii (wzrost o 14% był związany z organizacją w Polsce EURO 2012). Podobny wzrost nastąpił wśród ofert w sektorze edukacyjnym i szkoleniowym, w branży IT o 10%. Tyle o wzroście liczby ofert w poszczególnych branżach w porównaniu z rokiem 2011. Inaczej to się rozkłada w liczbie ogłoszeń – w ich ogólnej liczbie ,ofert do działów sprzedaży oraz działów IT było 65%, czyli największą szansę zatrudnienia miały osoby, które chciały zostać handlowcem lub informatykiem.

Tradycyjnie najwięcej ofert miały miało woj. mazowieckie, ale i tu ich liczba spada i to przede wszystkim z powodu mniejszego popytu na pracowników budowlanych. Regionami, gdzie opublikowano w Pracuj.pl nieco więcej ofert niż w 2011 były województwa małopolskie i dolnośląskie.

- Problemy branży budowlanej wyraźnie widać w liczbie ogłoszeń zamieszczanych przez firmy z tego sektora w naszym serwisie – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, właściciela portalu Pracuj.pl. - Euro 2012 i związane z nim zamówienia infrastrukturalne napędzały budowlankę od 2009 roku, jeszcze do końca I kwartału 2012. Później rozpoczęły się spadki. Zdaniem wielu ekspertów, rozpoczynający się właśnie rok będzie trudny zarówno dla Europy, jak i Polski. Nie sądzę jednak, by pracodawcy gwałtownie redukowali zespoły, choć z pewnością będą jeszcze bardziej ostrożni w kwestii nowych rekrutacji, szczególnie w pierwszej połowie roku. W moim odczuciu, niestety, w tym roku coraz bardziej pogłębiać się będzie rozwarstwienie na rynku pracy. Przy rosnącej liczbie osób pozostających bez pracy, potrzeby pracodawców nadal pozostaną niezaspokojone, bo kompetencje dużej części szukających pracy nie spełniają ich wymagań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany