Wartość inwestycji zagranicznych spada
W 2005 roku wartość kapitału obcego na polskim rynku spadła. W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano spadek 40 %. Jednak nie oznacza to, że zagraniczni inwestorzy wycofują się z naszego rynku.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość inwestycji zagranicznych spadła w 2005 roku aż o 7,7 mld dol. To dość duży spadek. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych rok 2005 miał być znakomity, jeżeli chodzi o inwestycje. Natomiast badania NBP mówiły co innego. Nasuwa się pytanie o rozbieżności w badaniach tych dwóch instytucji. Różnią się one dlatego, iż sposób badania jest inny. NBP bierze pod uwagę tylko rzeczywiste wpływy, natomiast PAIiIZ ankietuje firmy z kapitałem zagranicznym na temat inwestycji przypadających na dany rok.
O dobrej pozycji inwestycyjnej Polski świadczą rankingi atrakcyjności inwestycyjnej. AT Kearney - światowa firma doradcza ogłosiła, że Polska zajmuje piąte miejsce w jej zestawieniu ( wyprzedzając Czechy i Węgry ) W 2004 roku nasz kraj był na miejscu dwunastym, wiec awans jest znaczny. Polska jest atrakcyjna dla firm z sektora telekomunikacyjnego, gazowo- elektrycznego i dla branży badawczo- rozwojowej.
Mniej optymistyczne są badania przeprowadzone przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Dotyczą one inwestorów niemieckich w Polsce, głównie z małych i średnich firm. Są zadowoleni z ulokowania swojego kapitału w Polsce, ale na pytanie czy zrobiliby to ponownie aż jedna trzecia z nich odpowiada przecząco. Bardziej atrakcyjne są dla nich kraje Europy Zachodniej. Do naszego kraju zniechęca ich głównie niestabilność prawa i polityczna, obliczalność polityczno gospodarcza, efektywność administracji podatki oraz infrastruktura.