Wyższe czynsze w biurowcach. Najdroższe biura na świecie

2012-07-25 17:32
Budować pod wieżą Eiffla
Autor: Archiwum Murator PLUS| na zgodę Maison de la France| PIPHF Budować pod wieżą Eiffla

Na całym świecie rosną stawki za wynajem powierzchni biurowych. I jak się okazuje, to zjawisko jest najbardziej widoczne w regionie Azji i Pacyfiku, bo to region z największą liczbą najdroższych biurowców. Jednostkowo w świecie najdroższy jest Hong Kong, a w Europie Londyn.

Powierzchnie biurowe na świecie

Z ostatniego raportu CBRE „Prime Office Occupancy Costs” (Koszty najmu w najlepszych lokalizacjach na świecie) wynika, że w 50. najdroższych biur na świecie, aż 19 znajduje się w miastach azjatyckich. Natomiast w pierwszej dziesiątce rankingu dwukrotnie wymieniony jest Hong Kong (1. i 7. miejsce), tyle samo Pekin (4. i 6.) i Londyn (2. i 10.). W centrum Hong Kongu metr kwadratowy biura kosztuje 2011 euro na rok. Na londyńskim West Endzie trzeba zapłacić już „tylko” 1780 euro/m2/rok, a w wymienianym na trzecim miejscu Tokio - 1508 euro/m2/rok. Zamyka pierwszą dziesiątkę najdroższych biurowców świata Londyn - tam w City trzeba zapłacić 1063 euro/m2/rok.

Generalnie, jak wyliczyło CBRE, koszty najmu powierzchni biurowych wzrosły na całym świecie średnio o 3,6%. Ale oczywiście najbardziej zdrożało w Azji (o 7,8%), w obu Amerykach (5,%). Natomiast w tzw. regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) jedynie 0,4%. W porównaniu do cen z 2011 roku, podrożało w 80 miastach, staniało w 24, a w 29 nic się nie zmieniło. W tym rankingu jest również Warszawa, która w porównaniem z ubiegłym rokiem z 50. miejsca spadła na 64. pozycję (w 2009 była 45.).

- Pozycja Warszawy wcale nie oznacza spadku czynszów. Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich miesięcy, koszty najmu wzrosły o 3%. Jednakże, jest to wzrost znacznie wolniejszy niż na świecie. Obecnie w Warszawie możemy mówić o stabilizacji stawek czynszowych. Duża ilość powierzchni biurowej w budowie oraz konkurencja wśród deweloperów skutecznie ogranicza możliwości nagłych wzrostów. Ta sytuacja dotyczy jednak lokalizacji poza ścisłym centrum miasta. Najwyższe stawki rejestrowane są w centralnym obszarze biznesu, w okolicach Ronda ONZ, gdzie stosunkowo niewiele powstaje i planuje się nowych biurowców. Tutaj widoczna jest presja na stawki czynszowe - komentuje sytuację powierzchni biurowych w Warszawie Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

Biurowce w Europie

Z kolei analizując raport CBRE w odniesieniu do cen powierzchni biurowych w Europie, trzeba zauważyć, że tu w 30. najdroższych biurowców zdecydowanie króluje Wielka Brytania - została zarejestrowana 10 razy. Najdroższy jest Londyn (1780 euro/m2/rok), na trzecim również Londyn (1063), a potem na miejscach od 12 - 15 Manchester, Aberdeen, Edinburgh i Birmingham (ok. 570), na 17. jest Brostol (529), na 19. Glasgow (523), na 22. Jersey (487) i na 23. Leeds (477). W Europie na drugim miejscu jest Moskwa (1387), Paryż na czwartym (1001), natomiast Warszawa na 26. (440). Trzydziestkę zamykają Helsinki (416). Eksperci CBRE prognozują, że niższe koszty najmu w Europie zwiększą jej konkurencyjność w wynajmie powierzchni biurowych.

Budynek biurowy Mokotów New City
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany