Zabytki po powodzi z dofinansowaniem. Rząd obiecał 100 mln zł na remonty i odbudowę

2024-09-23 15:03

Zniszczone przez wodę obiekty zabytkowe otrzymają pomoc z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze będą pochodzić z programu „Ochrona zabytków na rok 2025”. Wsparcie na remonty będzie udzielana po oszacowaniu strat i przygotowaniu dokumentacji.

Spis treści

  1. Kto może liczyć na pomoc?
  2. Jak będzie udzielana pomoc?
  3. Pomoc w odbudowie zabytków - od kiedy?
  4. Jaka jest skala zniszczeń zabytków?

Powódź we wrześniu 2024 r. spowodowała uszkodzenia wielu zabytków. Są wśród nich budowle powszechnie kojarzone, jak klasztor i kościół Franciszkanów w Kłodzku, ale również znane bardzo niewielkiej liczbie osób. Wszystkie wymagają fachowego remontu, a ten jest w przypadku starych budowli o wiele bardziej kosztowny niż obiektów współczesnych.

Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Kto może liczyć na pomoc?

Na wsparcie remontów budynków i innych obiektów wpisanych do rejestru zabytków mogą liczyć wszyscy ich właściciele, zarówno instytucjonalni jaki i prywatni oraz jednostki samorządowe. Wszystkie uszkodzone przez powódź zabytki mają szansę na rządowe dofinansowanie.

Czytaj też: Wstrzymana żegluga na odrzańskich drogach wodnych. Fala powodziowa w woj. zachodniopomorskim i Szczecinie

Jak będzie udzielana pomoc?

Właściciele zabytków skorzystają z pomocy profesjonalnych ekspertów z różnych dziedzin ochrony zabytków. Włączeni w pomoc zostaną regionalni rzeczoznawcy Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Będą współdziałać z Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków i Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków. Specjaliści będą oceniać stan budowli uszkodzonych przez powódź bezpośrednio na miejscu. Ich zadaniem będzie sporządzenie ekspertyz, w których zostaną oszacowane straty i opracowane zalecenia do podjęcia prac remontowych. Szczegóły programu są aktualnie w opracowaniu.

Pomoc w odbudowie zabytków - od kiedy?

Na ratowanie obiektów materialnego dziedzictwa historycznego poszkodowanego w wyniku powodzi rząd chce przeznaczyć 100 mln. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, aby program wsparcia remontu obiektów zabytkowych ruszył już od stycznia 2025 r. Do tego czasu mają być już sporządzane raporty i ekspertyzy popowodziowe przez wyznaczonych przez urząd rzeczoznawców.

Lądek-Zdrój. Starlink i monitoring miejski ponownie działają
Autor: Beata Piekarska Lądek-Zdrój. Starlink i monitoring miejski ponownie działają

Jaka jest skala zniszczeń zabytków?

Wezbrane wody powodziowe największe szkody wyrządziły w dolinach Białej Lądeckiej i Nysy Kłodzkiej. Na liście są obiekty zabytkowe o znaczeniu regionalnym, jak również z listy najcenniejszych w Polsce. Do tej pierwszej grupy należy np. kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim, do drugiej m.in. most gotycki w Lądku-Zdroju.

Powódź wyrządziła też szkody w innych regionach. W wielu miejscach obiekty zabytkowe zostały jedynie podtopione. Nawet jeśli uszkodzeń nie będzie widać od razu to z pewnością pojawią się one po pewnym czasie. Dlatego potrzebna jest profesjonalna ocena stanu zabytku po zalaniu i zaproponowanie możliwych rozwiązań remontowych.

Polecamy: Budynek po powodzi. Nadzór budowlany podaje wytyczne dotyczące powrotu do zalanych budynków

Listen on Spreaker.

Kłodzko zniszczone po powodzi we wrześniu 2024. Zdjęcia

Powódź wyrządziła ogromne szkody nie tylko obiektom zabytkowym. Z problemem zalanych domów borykają się mieszkańcy objętych kataklizmem terenów w południowej Polsce. Jak sobie radzić ze skutkami powodzi? Redakcje serwisów Murator.pl i Super Expresu przygotowały specjalny poradnik dla poszkodowanych przez powódź. Jest do zobaczenia tutaj.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany