75 lat PZITB
Aż trudno w to uwierzyć... Organizacja jest kontynuatorem Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych, który został utworzony w 1934 roku. Dzisiaj jest samorządnym stowarzyszeniem naukowo-technicznym, zrzeszającym kilka tysięcy inżynierów i techników oraz studentów. Swoją działalność, opartą na pracy społecznej członków, prowadzi poprzez 29 oddziałów regionalnych... Jubileuszowe działania rozpoczęły się już w 2008 roku, na Konferencji Krynickiej. Na uroczystości Jubileuszu 70-lecia wydawnictwa “Inżynieria i Budownictwo", Wiktor Piwkowski, przewodniczący PZITB, uroczyście otworzył “Rok Jubileuszowy", zwieńczeniem którego był 44. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZITB, który odbył się 16–17 października 2009 roku w Warszawie.
Dla gości tego wydarzenia, ale również dla tych, którzy w Zjeździe nie uczestniczyli oraz dla sympatyków Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, zostało przygotowane specjalne, jubileuszowe wydawnictwo. Jego unikalną zawartość najlepiej zapowiada sam przewodniczący PZITB:
“W ramach Jubileuszu 75-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa trafia do Waszych rąk monografia zatytułowana “Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. 1934-2009”. Jak zwykle przy takich okazjach bywa, jest to praca, która staraniem autorów przedstawia możliwie szeroko zarówno historię, jak też genezę organizacji. Wielkie podziękowania należą się tym, którzy podjęli olbrzymi trud penetrowania archiwaliów i rozmów z ludźmi pamiętającymi opisywane wydarzenia, aby w efekcie stworzyć dzieło podsumowujące minione 75 lat stowarzyszenia.
Chciałbym w tym miejscu podziękować zespołowi autorskiemu, wymieniając spośród innych niedawno zmarłego prof. Mieczysława Króla, aby oddać w ten sposób cześć jego pamięci. Niemały trud włożył też w tę pracę dr inż. Stefan Pyrak, któremu powierzono zadanie kierowania zespołem autorskim.
Na co jednak chciałbym zwrócić uwagę czytelników. Godne szczególnego zainteresowania są moim zdaniem dwa wątki.
Pierwszy – to rodzenie się ruchu inżynierskiego. Wraz z rozwojem nowoczesnego przemysłu a także inżynierii budowlanej z początkiem XIX wieku powstała silna tendencja do łączenia się ludzi techniki w różnego rodzaju związki w celu realizowania związanych z pracą zawodową i nauką różnych form działalności publicznej. Wskazałbym tu szczególnie na Towarzystwo dla Pielęgnowania i Rozpowszechniania Wiadomości Technicznych, Przemysłowych i Przyrodniczych, powstałe w 1866 r. na terenie Galicji, kolebki polskiego ruchu inżynierskiego. Nazwa tej organizacji definiuje doskonale jej idee, które pozostają aktualne do dzisiaj również w naszym stowarzyszeniu. Wczytując się głębiej w opis historii stowarzyszeń inżynierskich nabieramy pewności, że powstały w 1934 r. Polski Związek Inżynierów Budowlanych oraz PZITB jako kontynuator tej organizacji mają głęboką i trwałą podstawę historyczną do istnienia i działania.
Drugi – to wybitni ludzie. Wśród nich przede wszystkim Członkowie Honorowi PZIB, a następnie PZITB. Poczynając od 1937 r., kiedy po raz pierwszy nadano tę godność profesorom: Maksymilianowi Tytusowi Huberowi, Andrzejowi Pszenickiemu i Maksymilianowi Thulliemu, po dzień dzisiejszy stanowią oni dla naszego Związku – przez swoje wybitne osiągnięcia zawodowe, gorliwą pracę społeczną i autorytet moralny – drogowskaz działania oraz wyznaczają wzorce moralne i etyczne. Członkowie Honorowi są jedną z największych wartości naszej organizacji i dlatego trzeba wnikliwie zagłębić się w ich biografie.
Życzę ciekawej i pożytecznej lektury.”
Wiktor Piwkowski