Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego

2010-06-15 12:51
 Title:Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego
Autor: redakcja Title:Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego - konferencja WWF

Na konferencji 14 czerwca 2010 zorganizowanej przez WWF architekci i projektanci podpisywali manifest skierowany do rządu o szybkie i efektywne wdrożenie do prawa budowlanego zapisów znowelizowanej w maju 2010 dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Organizacja ekologiczna WWF apeluje o wprowadzenie przepisów, które wymuszą budowanie domów energooszczędnych. Na konferencji 14 czerwca 2010 w Warszawie przedstawiciel WWF Wojciech Stępniewski przekonywał, że jak najszybciej należy zmienić fakt, że polskie budownictwo odpowiada w tej chwili za 1/4 zużycia energii w Polsce. Istnieje znaczny potencjał oszczędności kosztów, energii, a co za tym idzie możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jeśli Polska zacznie budować budynki w standardzie 70 kWh/mkw/rok (norma obowiązuje już teraz w Szwecji), a nie 120 kWh/mkw/rok jak projektuje się w Polsce obecnie.

Wślad za przedstawicielem WWF, Aleksander Panek, prezes NAPE, narzekał, że polski rząd wydaje się nie dostrzegać olbrzymiego potencjału oszczedności energii w budownictwie. A ostatnie decyzje Ministerstwa Infrastruktury (nowelizacja Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) nie tylko nie zbliżyły Polski do wzrostu efektywności energetycznej, ale wręcz stworzyły nowe przeszkody w tym pocesie.

Od stycznia 2010 w Polsce, tak jak w pozostałych krajach UE, istnieje obowiązek wydawania certyfikatów energetycznychdla wszystkich nowo budowanych budynków. Błędy w metodologii, sposób wprowadzenia certyfikatów, niejasne zasady ich stosowania spowodowały również niechęć opinii publicznej do mechanizmu który miał służyć ograniczeniu kosztów energii ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Dodatkowo Izba Notarialna w Warszawie wydała komunikat zwalniający notariuszu z obowiązku wymagania świadectw energetycznych. Tak więc mamy zapis w prawie, który nie jest w żaden sposób egzekwowany.

O tym, że warto budować domy energooszczędne oraz izolować już istniejące i że taniej jest budować energooszczędnie, niż później modernizować pzrekonywał w swoim wystąpieniu Henryk Kwapisz, ISOVER. Zdaniem Kwapisza to zadanie dla projektantów i architektów żeby przekonać Polaków że izolowanie domów jest trendy.

Zobacz koniecznie: Apel WWF w sprawie nowych zapisów w prawie budowlanym

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany