Banki, które dobrze oceniają deweloperzy
Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki VII Edycji Rankingu Banków Kredytujących Deweloperskie Projekty Mieszkaniowe. Deweloperzy zrzeszeni w PZFD oceniali banki pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych w siedmiu kategoriach.
- Sytuacja wraca do normalności - skomentował tę edycję rankingu Marek Poddany, wiceprezes zarządu PZFD. - Wyniki Rankingu Banków z 2009 roku wskazały, że współpraca deweloperów z bankami jest trudna i wymaga szybkiej poprawy. Tegoroczne rezultaty dowodzą, że relacje pomiędzy bankami a deweloperami uległy znacznej poprawie. We wszystkich kategoriach deweloperzy przyznali bankom lepsze oceny.
Przeczytaj również:
Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2011
Oto wyniki rankingu:
I miejsce w klasyfikacji generalnej
Bank Millennium SA
II miejsce w klasyfikacji generalnej
Pekao SA
III miejsce w klasyfikacji generalnej
BRE Bank
Największa popularność
PKO BP SA
Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
- szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych
Nordea Bank Polska SA
- zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami
BRE Bank
- elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy
Pekao SA
- warunki podpisanej umowy kredytowej
BRE Bank
>- współpraca w czasie realizacji inwestycji
Bank Millennium SA
- wymagany procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania
Deutsche Bank Polska SA
Ubiegłoroczny zwycięzca Rankingu – PKO BP SA - w tym roku zajął czwarte miejsce. O utracie pozycji lidera zadecydowały niskie noty w dwóch, istotnych kategoriach: - szybkość podejmowania decyzji oraz - atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania. Instytucja ta deklasuje jednak rywali biorąc pod uwagę liczbę udzielanych kredytów. PKO BP SA dotyczyło aż 28 ankiet. Na temat pozostałych banków wypełniono nie więcej niż 7 ankiet.
Tegoroczny zwycięzca – Bank Millennium SA – najlepiej oceniony został w kategorii - współpraca w czasie realizacji inwestycji. Bardzo dobre noty zebrał również w kategoriach: - zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami, - warunki podpisanej umowy kredytowej oraz - atrakcyjny procent wymaganej przedsprzedaży, zajmując w nich drugie lokaty.
Bank Pekao SA w stosunku do zeszłorocznej klasyfikacji generalnej awansował z trzeciej na drugą pozycję. Warto zauważyć, że w tej kategorii wszystkie oceny wzrosły znacząco. W ubiegłym roku zwycięzca tej kategorii uzyskał niższy wynik niż bank sklasyfikowany obecnie na miejscu ósmym. Pekao SA został również najlepiej oceniony biorąc pod uwagę kryterium - elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy.
Nieco gorzej w stosunku do lat poprzednich, wypadł Nordea Bank Polska SA (lider zestawień z lat 2006 i 2007, wicelider rankingu w roku 2009). W tym roku w klasyfikacji generalnej zajął dopiero 6 miejsce.
Ankiety przygotowane przez PZFD rozesłano do 110 firm zrzeszonych w Związku. W sumie otrzymano 85 ankiet od 45 firm deweloperskich z opiniami dotyczącymi 20 instytucji finansowych. Była to rekordowa liczba banków w dotychczasowych edycjach rankingu. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w ostatecznej ocenie uwzględniono tylko te banki, które otrzymały minimum pięć indywidualnych ocen. W tegorocznej klasyfikacji oceniano 8 banków (dwa razy więcej niż w ubiegłym roku), co wskazuje na zwiększone zainteresowanie kredytowaniem inwestycji deweloperskich przez banki.
Oceny deweloperów wskazują również na złagodzenie wymagań dotyczących przedsprzedaży prze uruchomieniem kredytu.
- W obecnych warunkach rynkowych trudno wymagać przedsprzedaży powyżej 20%. Co prawda, ja z takimi bankami nie miałem do czynienia, ale w 1/3 ankiet deweloperzy informowali o zerowej przedsprzedaży przed uruchomieniem kredytu - podsumowuje Marek Poddany.
Z kolei Jacek Bielecki, główny ekspert PZFD, po omówieniu rankingu zauważa:
- Ciekawe, że w rankingu nie ma banków hipotecznych, których domeną jest finansowanie inwestycji. Na liście są tylko banki uniwersalne, które są chyba na etapie poszukiwań, co zrobić ze swoją nadpłynnością. Nasz ranking ma cel jedynie poznawczy jak układa się współpraca pomiędzy deweloperami i bankami, ale co ciekawe, gdy w zeszłym roku wygrał PKO BP w tym roku okazało się, że jest najpopularniejszy...