Bezpiecznie w budownictwie

2007-05-21 14:29
Bezpiecznie w budownictwie
Autor: PIP Bezpiecznie w budownictwie

W połowie września na ulicach czterech miast pojawiły się billboardy informujące o bezpłatnych szkoleniach dla pracodawców z branży budowlanej. Organizuje je Państwowa Inspekcja Pracy. Kampania informacyjna, która ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa pracy na budowach, jest także prowadzona za pośrednictwem radia i internetu.

W 2004 roku na polskich budowach doszło do ponad 7 tys. wypadków, w których zginęło 95 osób (według wstępnych danych GUS). Taka sytuacja jest wynikiem lekceważenia zagrożeń, a nawet braku świadomości ich istnienia. Wypadkom sprzyja także nieznajomość i nieprzestrzeganie przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz tolerowanie przez nadzór techniczny zachowań zwiększających ryzyko związane z wykonywaną pracą.
W ubiegłym roku inspektorzy pracy wydali ponad 17 tys. decyzji natychmiastowego wstrzymania prac z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników. 14 tys. pracowników, w tym kobiet i młodocianych, zatrudnionych bez wymaganych kwalifikacji i uprawnień przy pracach niebezpiecznych, wzbronionych lub szkodliwych - skierowano (na polecenie inspektorów pracy) do innych prac.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie to problem, który dotyczy nie tylko naszego kraju; budownictwo w całej Europie charakteryzuje się wyższym niż przeciętne ryzykiem wypadków. Właśnie dlatego w 2004 roku Europejski Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) polecił inspekcjom pracy krajów starej piętnastki zwrócić szczególną uwagę na tę problematykę.
W tym samym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kampanię informacyjno-promocyjną pod nazwą "Bezpieczna praca w budownictwie 2004".
W 2005 roku kampania jest kontynuowana w szerszym wymiarze. Na realizację jej części - projektu "Promocja standardów bezpieczeństwa pracy w budownictwie" - PIP pozyskała dofinansowanie z funduszy UE.
Szczegółowe informacje na temat kampanii i bezpłatnych szkoleń są dostępne na stronie internetowej PIP.
Do końca września w okręgowych inspektoratach pracy pośrednictwem specjalnej infolinii można skorzystać z porad prawnych i technicznych, zgłosić nieprawidłowości na placach budów, a także zapisać się na szkolenie.
Szkolenia dla pracodawców zaplanowano na 12 i 19 października (we wszystkich okręgowych inspektoratach pracy). W okręgowych inspektoratach pracy i na stronie internetowej PIP dostępne są wydawnictwa poświęcone tematyce bezpieczeństwa i ochrony pracy na budowach.

Działania, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w budownictwie, są prowadzone od początku 2005 roku. W kwietniu w okręgowych inspektoratach pracy zorganizowano "dni otwarte" poświęcone bezpieczeństwu pracy w budownictwie (pokazy bezpiecznych rozwiązań konstrukcyjnych i środków ochrony indywidualnej, spotkania i seminaria dla przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców branży budowlanej, konkursy dla młodzieży oraz "pogadanki" w szkołach o profilu budowlanym). Przeszkolono ponad 1000 pracodawców, inżynierów budownictwa, majstrów i kierowników budów. W szkołach w spotkaniach z inspektorami pracy wzięło udział ponad 2000 uczniów.
Od czerwca pracodawcy mogą zgłaszać swój udział do programu samokontroli przygotowanego przez PIP. Uczestnicy programu mogą zidentyfikować zagrożenia i nieprawidłowości występujące w swoich firmach. Identyfikacja ta odbywa się na podstawie list kontrolnych przekazanych przez Inspekcję. Dodatkowo uczestnicy programu otrzymują informator na temat ryzyka zawodowego oraz przewodnik oparty na schemacie listy kontrolnej dla małych i średnich firm.
Po przeprowadzeniu samokontroli, usunięciu nieprawidłowości i dostosowaniu budowy do wymogów obowiązującego prawa, inspektor pracy przeprowadza w firmie audyt i ocenia efekty uzyskane w wyniku realizacji programu. Jeżeli są one zadowalające, pracodawca otrzymuje dyplom PIP.
Na każdym etapie pracodawcy mogą liczyć na ekspercką pomoc inspektorów pracy.
Dotychczas programem objęto ponad 300 budów. Audyty sprawdzające efekty programu zostaną przeprowadzone na przełomie września i października.
PIP planuje także przeprowadzenie cyklu szkoleń dla organizacji pracodawców i związków zawodowych. Tematy szkoleń to m.in. prawne i techniczne aspekty zagrożeń w budownictwie oraz sposoby ich eliminacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany