Budownictwo jednorodzinne lokomotywą?

2009-03-15 10:45
Budownictwo jednorodzinne lokomotywą?
Autor: CzeM Robert Dziwinmski, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

Wszyscy żyjemy kryzysem, który przekłada się na gospodarkę, w tym i budownictwo, ale biorąc pod uwagę wskaźniki za rok 2008 - jeszcze tego kryzysu nie widać - powiedział Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, prezentując na konferencji prasowej analizę tzw. ruchu budowlanego za ubiegły rok.

W porównaniu z rokiem 2007 odnotowano co prawda niewielki, ale wzrost (1%) liczby pozwoleń na budowę - w sumie wydano ich 233 383 dla 253 778 obiektów budowlanych. O 3% wzrosła liczba obiektów budowlanych oddanych do użytku. W 2008 roku o ponad połowę więcej, w stosunku do roku poprzedzającego, wzrosła liczba zalegalizowanych obiektów budowlanych, przy równoczesnym 21% spadku nakazów rozbiórek.

- Wydaje się, że budownictwo jest najmniej podatne na to, co się dzieje na świecie - uważa Robert Dziwiński. - I potwierdzają to również niektóre dane z II półrocza 2008. Utrzymał się poziom wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych - 2% w stosunku do takiego samego okresu rok wcześniej, wzrost o 4,2% w skali roku, czyli wydano 109 119 takich decyzji. Największy wzrost, aż o 30 % w stosunku do roku 2007 (z czego na II półrocze 2008 przypada 21%) odnotowano w obszarze budowy rurociągów, linii telekomunikacyjnych i energetycznych oraz budowli wodnych - o 25%. Te inwestycje najczęściej związane są ochroną środowiska i widać, że samorządy nauczyły się wykorzystywać środki unijne na ich realizację.

Konferencja GUNB
Autor: CzeM Gospodarzami konferencji GUNB byli (od lewej) zastępcy GINB - Andrzej Urban i Paweł Ziemski, Robert Dziwiński - GINB oraz Anna Macińska - dyrektor Dep. Prawno-Organizacyjnego
Pozwolenia na budowę
Autor: GUNB

Szef GUNB spodziewa się, bardzo ostrożnie, że budownictwo jednorodzinne w 2009 roku utrzyma się na poziomie roku 2008. I byłby to dobry znak dla firm budowlanych i producentów materiałów budowlanych, by działając w tym obszarze przetrwać najgorszy okres dekoniunktury. Zresztą, jak oceniają to przedstawiciele GUNB od dwóch lat monitorujący targi budowlane w Polsce, na dotychczasowych imprezach sezonu 2008/2009 - kryzysu w budownictwie nie widać. Wniosek z tego taki, że albo rynek wyrobów budowlanych jeszcze nie zareagował albo to właśnie budownictwo indywidualne jest parasolem ochronnym.

Pod koniec roku gwałtownie zwiększyła się liczba obiektów oddanych do użytku i w sumie było ich 169 804 (wzrost o 3%) - to najwyższy wynik od 1995 roku. W 14-letnim badanym przez GUNB okresie, najwyższe pułapy osiągnęły również liczby oddanych do użytkowania budynków jednorodzinnych - 87 609 (wzrost o 20%) oraz wielorodzinnych - 4024 (wzrost o 45%). Nie wiadomo, na ile na to zjawisko wpłynął certyfikat energetyczny, którego obowiązywanie dla nowych obiektów zaczynało się 1 stycznia 2009.

Obiekty oddane do użytku
Autor: GUNB

Ponadto w 2008 roku wydano 1392 decyzje legalizujące samowole budowlane. Jest to o 54% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej - 545 decyzji - dotyczyło budynków jednorodzinnych (39% wszystkich legalizacji). Zalegalizowano też 449 budynków gospodarczych i inwentarskich, 121 budynków użyteczności publicznej oraz 107 budynków przemysłowych i magazynowych.

A co spadło? Spadła w liczba pozwoleń na zabudowę wielorodzinną - w skali roku w sumie o 14%, z czego w II półroczu o 21%. O 13,5% jest mniej chętnych na postawienie budynków gospodarczych i 10% na budynki przemysłowe i magazynowe. Co prawda w innym nieco obszarze (i z wydźwiękiem pozytywnym!) kolejny raz zmalała liczba nakazów rozbiórek. W 2008 roku było ich 5099, co oznacza o 21% mniej niż rok wcześniej. Wykonano 2642 nakazy rozbiórki - o 8% mniej niż w 2007 r. (w tym 172 rozbiórki budynków mieszkalnych).

Korzystając z okazji (zakładając, że wiosna już blisko), szef GUNB przekazał, iż w okresie w okresie zimowym nie wydarzyła się żadna katastrofa budowlana spowodowana zalegającym na dachu śniegiem. Kontrola tego, jak wywiązują się zarządcy budynków z obowiązkowych (dwa razy do roku) przeglądów stanów technicznych budynków, wypadła też nieźle. Samych katastrof też jest mniej...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany