Budynek dobry dla wszystkich
Już wiadomo, które budynki są najlepiej dostawane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 1 grudnia 2006 roku, z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w Warszawie w Sali Kongresowej odbyła się Wielka Gala Integracji.
Podczas wieczornej uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, zostały ogłoszone wyniki konkursów "Warszawa Bez Barier" oraz "Oczy otwarte". Wręczono również medale "Przyjaciel Integracji". Gala organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
W kategorii budynek mieszkalny najlepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych okazało się "Osiedle Zawiszy", zgłoszone przez Budimex Nieruchomości Inwestycja. Natomiast jako obiekt użyteczności publicznej uhonorowano Urząd Dzielnicy Praga Północ. Wyróżnienia w konkursie otrzymali ponadto Dom Pomocy Społecznej "Budowlani" oraz Budynek Collegium Iuridicum III Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
|
|
"Osiedle Zawiszy" |
Urząd Dzielnicy Praga Północ |
W Polsce pomimo istnienia ustawy Prawo budowlane z 1994 roku wiele obiektów użyteczności publicznej jest niedostosowanych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Problemem w funkcjonowaniu okazuje się to, na co zdrowi ludzie zwykle nawet nie zwracają uwagi: zbyt wysokie krawężniki, wąskie drzwi, schody. Dlatego tak ważne jest, aby architekci oraz osoby odpowiedzialne za kreowanie infrastruktury miejskiej miały świadomość przystosowania przestrzeni "powszechnej dostępności" dla każdego. Temu służy jedna z kampanii Integracji "Polska bez barier".
Warto pamiętać, że budynek dbający o potrzeby osób niepełnosprawnych jest obiektem dobrym dla wszystkich. Jakie powinien spełniać warunki? Można je opisać na przykładzie zwycięskiego Urzędu Dzielnicy Praga Północ. Zacznijmy od dojścia do obiektu. Droga jest utwardzona przez chodniki z betonowej kostki brukowej. Połączenie głównego ciągu pieszego biegnącego wzdłuż ulicy Kłopotowskiego zarówno do pochylni, jak i schodów jest wolne od barier typu: stopnie, progi, wysokie spadki itp. Dla zmotoryzowanych jest oczywiście wydzielone i oznakowane miejsce, blisko wejścia - koperta.
Ponieważ pomieszczenia Urzędu zaczynają się od wysokiego parteru, wejście posiada schody oraz pochylnię, których nawierzchnia jest antypoślizgowa. Do budynku prowadzą dwa rodzaje drzwi: obrotowe oraz uchylne. Te drugie, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych otwierane są na prośbę przez ochronę. W tym celu należy nacisnąć przycisk umieszczony po prawej stronie drzwi. Również w środku osoby niepełnosprawne mogą czuć się komfortowo. W Wydziale Obsługi Mieszkańców nie ma specjalnych-wydzielonych stanowisk. Wszystkie są bowiem przystosowane do obsługi osób w pozycji siedzącej, a więc także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób niskiego wzrostu. Znajduje się tu także pomieszczenie dostosowane do nieskrępowanej obsługi mieszkańców, np. osób niedosłyszących. Plusem są oczywiście w pełni przystosowane toalety, znajdujące się na parterze. Jeśli chodzi o pozaarchitektoniczne udogodnienia, to trzeba wspomnieć o możliwości przyjazdu pracownika do potrzebującego dopełnić formalności, a także obsługi osoby niesłyszącej przez pracownika posługującego się językiem migowym (źródło: Urząd Dzielnicy Praga Północ).
Problemy osób niepełnosprawnych to jednak nie tylko bariery architektoniczne, lecz także społeczne. Podczas Gali wręczone zostały również nagrody przyznane w ramach IV edycji konkursu "Oczy otwarte", organizowanego przez Philip Morris Polska SA i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymują je dziennikarze, którzy w swoich audycjach, programach lub artykułach poruszają tematykę funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. W tym roku Grand Prix wręczono Annie Leśniewskiej z Radia Rzeszów za audycje radiowe "Drużyna", "Stworzyłeś mnie Panie" oraz "Taki cud".
Ponadto, podczas Gali wręczono prestiżowe medale "Przyjaciel Integracji", przyznawane osobom, bądź instytucjom działającym na rzecz osób niepełnosprawnych nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji. W tym roku medale otrzymali:
- Ergo Hestia SA Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń, które prowadzi "Fundację Grupy Ergo Hestia" na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych "Integralia".
- Hanna Gałązka - dyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Utworzyła ona pierwszą placówkę integracyjną w mieście.
- Bogdan Smolarek, od 23 lat instruktor ZHP. Od 1998 roku społecznie prowadzi 21 Tomaszowską Integracyjną Drużynę Harcerską "ACTIV", która działa na rzecz tomaszowskiego środowiska dzieci i młodzieży niepełnosprawnych ruchowo.
- Wielka Gala Integracji jest dla nas najważniejszym wydarzeniem w roku. Dzięki niej, możemy podziękować wszystkim osobom oraz instytucjom, które poprzez swoją działalność wspierają niepełnosprawnych przez cały rok - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja. - W imieniu Stowarzyszenia chciałbym serdecznie pogratulować dziennikarzom, którzy otrzymali nagrody w konkursie "Oczy Otwarte" oraz twórcom i inwestorom budynków wyróżnionych w III edycji konkursu "Warszawa Bez Barier". Szczególne podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz osób niepełnosprawnych kieruję również do osób wyróżnionych medalem "Przyjaciel Integracji". Jestem przekonany, że dzięki ich postawie pojęcie "integracja" stanie się nie tylko postulatem, ale rzeczywistością dla nas wszystkich - dodaje Piotr Pawłowski.
Wielką Galę Integracji uświetnili artyści: Jose Torres, Grażyna Łapińska, Bogdan Hołownia, Bronisław Harasiuk oraz Kayah.