Cegła klinkierowa do zadań specjalnych
Początki zamku Boberstein sięgają XIII wieku. W czasie wojen Husyckich zniszczony a w przeciągu minionych wieków parokrotnie był rozbudowywany. Do XVIII wieku był w rękach rodu Schawgoczów, którzy byli również fundatorami kościoła w Wojanowie. Generalna przebudowa w XIX wieku nadała mu neorenesansowy charakter.
Właścicielem zamku Bobrów (pod Jelenią górą) od 1994 roku jest Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie Promocji i Odbudowy Historycznych Wartości Zabytków Kultury i Tradycji Śląska. Jego założyciel - Gunter Artman od 12 lat zabiega o to, by zamek podniósł się z ruiny. Dziś w zabudowaniach gospodarczych wokół zamku mieści się hotel. Pieniądze zostawione przez gości wspomagają renowację obiektu. Choć zakłady Röben przystosowane są do produkcji wielkoseryjnej, czasem dla ważnej sprawy, zmienia się tryb ich pracy.
- Tak stało się w przypadku pracy nad cegłami kształtowymi dla zamku Bobrów - wysokiej klasy zabytku. Miejsca, które potrafi sprawić, że historia jest częścią codzienności - tłumaczy Lidia Misiuna.
- Już wiemy jak wykonać cegły kształtowe, żeby do złudzenia przypominały te sprzed wieków. Zakończyliśmy właśnie prace nad stworzeniem specjalnej receptury, która pozwoli na produkcję cegieł, potrzebnych do renowacji zamku z XIII - opowiada Krzysztof Omilian. - Dzięki nim zachowana zostanie oryginalna, klinkierowa elewacja pałacu. Zadanie nie było łatwe. Musieliśmy stworzyć cegłę o odpowiednim kształcie i barwie nie odbiegającej od oryginału. Po wielu starannych próbach udało się uzyskać materiał zaakceptowany przez konserwatorów zabytków, niezwykle drobiazgowo podchodzących do swojej pracy.
Najdłużej trwało dopasowanie koloru wypalonego klinkieru do kolorystyki ścian zamku. Przygotowane produkty to pełny klinkier, formowany w tzw. "wymiarach gotyckich" (cegła palcówka), następnie ręcznie cięty w różne kształty i wzory.
Nazwa - cegła palcówka - pochodzi od odciśniętych palców rzemieślników posostawionych podczas formowania - wymiar w przybliżeniu 15 x 9 x 30 cm. Proces mechanizacji produkcji rozpoczął się ok. 150 lat temu do tego momentu wszystkie etapy produkcji prowadzone były ręcznie. |
Poza tym ich właściwości nie odbiegają od wymagań polskiej normy (nasiąkliwość poniżej 5%, wytrzymałość na ściskanie producent podaje 760 n/mm2).
Współczesna cegła klinkierowa - produkowana jest jako pełna lub z otworami o różnej kolorystyce i różnym wykończeniu powierzchni bocznych. Podstawowe wymiary cegieł l x b x h = 25,0 x 12,0 x 6,5; 14,0; 22,0 cm. Klasa cegieł: 30, 35, 45, 60. Cegły klinkierowe stosowane są w budownictwie do murowania ścian i ich licowania, budowy kominów i ogrodzeń. |