Centrum sztuki Getty Center w Los Angeles
Getty Center to więcej niż standardowe muzeum sztuki nowoczesnej. Kompleks w Los Angeles w Kalifornii jest odwiedzany rocznie przez ponad 1,3 miliona turystów.
Fundatorem zbudowanego w 1997 roku Centrum był J. Paul Getty amerykański kolekcjoner sztuki, którego zbiory rysunku, malarstwa, rzeżby oraz sztuki dekoracyjnej są prezentowane w muzeum jego imienia. J. Paul Getty Museum specjalizuje się w sztuce XX wieku, zawiera także bogatą kolekcję rzeźby plenerowej eksponowanej na licznych tarasach i w ogrodach otaczających budynki.
Przeczytaj koniecznie: Muzeum Arpa
Oprócz muzeum znajdują się tu również Getty Research Institute, Getty Conservation Institute, biura i administracja J.Paul Getty Trust oraz siedziba Getty Fundation.
Projektantem kompleksu Getty Center jest jeden z najwybitniejszych architektów na świecie, laureat Nagrody Pritzkera w 1994 roku – Richard Meier – autor Barcelona Museum of Contemporary Art (1995) oraz wielu innych obiektów na całym świecie, m. inn. White Plaza w Bazylei (Szwajcaria 1998), Ara Pacis Museum w Rzymie (Włochy 2006), City Tower w Pradze, (Czechy 2007), Muzeum Hansa Arpa w Rolandseck tuż obok Bonn (Niemcy 2007). Ten entuzjasta modernizmu i Le Corbusiera'a znany jest z tego, że wszystkie projektowane przez niego budynki są zawsze w kolorze białym.
Los Angeles leży w strefie sejsmicznej, dlatego szczególną uwagę poświęcono konstrukcji obiektu. Uważa się, że Getty Center jest w stanie przetrwać trzęsienie ziemi wielkości 7,5 stopnia w skali Richtera. Już w trakcie budowy, w 1994 r. wystąpiły wstrząsy, po których stalową konstrukcję budynków dodatkowo zmodernizowano, a wszystkie płyny w urządzeniach technicznych instalacjacji obsługujących centrum wymieniono na silikonowe, charakteryzujące się mniejszym ryzykiem zapłonu. Przeciwpożarowe zabezpieczenia są posunięte do tego stopnia, że ze wzgórz otaczających Getty Center usunięto typową dla tego rejonu roślinność – zimozielone krzewy i rośliny krzewiaste (chaparral), które charakteryzują się dużą zawartością olejków eterycznych a więc są łatwopalne.
Autor: Łukasz Kawecki