Czy powstanie kopiec Jana Pawła II?

2007-06-01 16:08

Stowarzyszenie Budowy Kopca - Pomnika Jana Pawła II w Krakowie, złożyło uzupełnienie dokumentów do Sądu Rejestracyjnego dla Krakowa Śródmieścia oraz koncepcję budowy kopca - pomnika wraz z obiektami towarzyszącymi. Będzie to najwyższy kopiec, sypany wiadrami (wys. do 50 m). Jako lokalizację wymieniono m.in.: teren pomiędzy kopcami Kościuszki i Piłsudskiego.

Kopiec-pomnik został zaprojektowany z dużym rozmachem i wyobraźnią. Na kopcu mają znajdować się dwa tarasy: pierwszy (w kształcie półksiężyca) na wys. ok. 10 metrów, drugi - na szczycie, gdzie będzie możliwy dojazd windą umieszczoną w środku kopca lub kolejką szynową - ewentualnie linową - po zboczu kopca. Na tarasie widokowym będzie umieszczona pamiątkowa tablica i pomnik Jana Pawła II. Pomysłodawcy chcieliby również, aby na tarasie widokowym został odciśnięty ślad stopy papieża. Kopiec ma być podświetlony, a ziemia do jego budowy ma pochodzić z całego świata. Projekt zakłada, że każdego dnia o zmroku nad tarasem widokowym - przy użyciu specjalnych świateł laserowych - będzie wyświetlany obrazu postaci Jana Pawła II w trzecim wymiarze. Przewiduje się też wykorzystanie specjalnego projektora filmowego dużej mocy do wyświetlania filmów, zdjęć oraz przesłań Ojca Świętego na parze wodnej i wodzie z wykorzystaniem efektów dźwiękowych.
Pierwszą warstwę ziemi, w sposób tradycyjny, usypią mieszkańcy Krakowa, pozostałe prace mają wykonać specjalistyczne firmy wyłonione w przetargu. Firma, która wygra przetarg musi jednak dostosować swoje prace do zamierzeń pomysłodawcy. Według projektu na specjalnie skonstruowanym przenośnym tarasie widokowym, w każdą niedzielę wszyscy chętni będą mogliby za pomocą małych wiader, które otrzymają na placu budowy, symbolicznie i osobiście sypać ziemię.
Dodatkowym przedsięwzięciem będzie wybudowanie całej infrastruktury wokół kopca. Obiekty towarzyszące, takie jak: kaplica, muzeum, sala konferencyjna, sala teatralno-kinowa, biblioteka wraz z czytelnią, będą dodatkowo wzbogacone o poradnię rodzinną, dom pielgrzyma, park, parkingi, obiekty gastronomiczne i place zabaw dla dzieci. Środki na budowę kopca mają pochodzić z wpłat od osób prywatnych, firm i instytucji. Oszacowano, że przy budowie kopca zostanie zużyte ok. 800 tys. m3 ziemi przy założeniu, że wysokość kopca będzie wynosić ok. 50 m, z górnym tarasem o średnicy ok. 20 m, podstawą o średnicy ok. 220 m i nachyleniem zbocza 1:2. Orientacyjna cena 1 m3 ziemi wraz z transportem i zagęszczeniem ma wynosić ok. 30 zł. Po zsumowaniu daje to kwotę ok. 24 mln zł. Oczywiście jest to jedynie koszt budulca, w tej chwili trudno powiedzieć ile będzie kosztować realizacja całego przedsięwzięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany