Dobry instalator pomp ciepła - jakie uprawnienia powinien mieć? Jakie mogą być skutki zatrudnienia fachowca bez uprawnień?
Znalezienie dobrego instalatora pomp ciepła to wyzwanie. Szczególnie teraz, kiedy rośnie popularność tych urządzeń, a instalatorów przybywa, jak "grzybów po deszczu". Trzeba wiedzieć, że nie każdego z nich warto zatrudnić. W artykule odpowiadamy na pytanie jakie uprawnienia powinien mieć dobry instalator pomp ciepła. Informujemy też, jakie mogą być skutki, jeśli zatrudnimy fachowca bez uprawnień.
Spis treści
- Pompy ciepła coraz popularniejsze, instalatorzy pomp coraz bardziej poszukiwani
- Etap wyboru instalatora pomp ciepła kluczowy
- Jakie uprawnienia powinien mieć instalator pomp ciepła?
- Zatrudnienie instalatora pomp ciepła bez uprawnień to duże ryzyko
Pompy ciepła coraz popularniejsze, instalatorzy pomp coraz bardziej poszukiwani
Pompy ciepła to sposób na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu oraz wody. Te wielofunkcyjne urządzenia są niezwykle wygodne w użytkowaniu i obsłudze. Od 2011 do 2021 roku liczba sprzedanych pomp wzrosła aż pięćdziesięciokrotnie. Tendencja z pewnością się się utrzyma, gdyż urządzenia te są jedną z kluczowych technologii na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2050 roku ta forma ogrzewania będzie dominującą na świecie. Polacy również coraz częściej zamieniają tradycyjne piece na pompy ciepła oraz decydują się na nie budując nowe domy, szczególnie, że mogą skorzystać z różnych form dofinansowania.
Trzeba wiedzieć, że pod względem całościowych kosztów inwestycji, pompy ciepła stanowią konkurencyjne rozwiązanie dla kotłów na biomasę czy gaz. Dlatego zawsze warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła. Najlepiej inwestycję zacząć od znalezienia dobrego fachowca.
Etap wyboru instalatora pomp ciepła kluczowy
Na rynku jest coraz więcej wykwalifikowanych serwisantów oraz ekspertów od produktów, którzy współpracują z polskimi producenci pomp ciepła. Doświadczeni instalatorzy z odpowiednim certyfikatem ciągle są poszukiwani i ta tendencja z pewnością się utrzyma – wyjaśnia Paweł Poruszek z Euros Energy.
Etap wyboru firmy, która zajmie się montażem pompy ciepła jest bardzo ważny. Najlepiej zdobyć kilka ofert, sprawdzić opinie o firmie, szukać zadowolonych klientów. Źle zainstalowana pompa ciepła, nawet najlepsza nie zapewni oczekiwanego komfortu, a może generować ogromne koszty eksploatacji. Dobrze jeżeli instalator ma odpowiednie uprawnienia. Wtedy mamy pewność, że zatrudniony fachowiec przeszedł szereg szkoleń i w przyszłości będzie mógł zająć się regularnym serwisowaniem urządzenia czy naprawami, które obejmuje gwarancja.
Każda pompa ciepła multi-splt musi być zamontowana przez instalatora posiadającego aktualny certyfikat F-GAZ (Dz.U.2017 poz. 1567 od 01.01.2018). Ponadto, raz w roku urządzenie powinno być poddawane przeglądowi technicznemu. Oczywiście, taki okresowy przegląd powinien wykonać pracownik firmy autoryzowanej przez producenta. Pompa ciepła typu monoblok nie wymaga corocznego przeglądu. O tym czym się różni pompa ciepła typu multi-split od monoblok piszemy TUTAJ.
Jakie uprawnienia powinien mieć instalator pomp ciepła?
Aby zostać instalatorem pomp ciepła trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia. To specyficzna i stosunkowo nowa dziedzina, dlatego niezbędne są profesjonalne kwalifikacje, a instalator, który jest w stanie je udokumentować to strzał w dziesiątkę. Na rynku jest wielu wykwalifikowanych ekspertów od pomp ciepła z certyfikatami wydanymi przez konkretnych producentów. Są też monterzy posiadający obiektywne - niezwiązane z producentami - certyfikaty.
Pierwszy z nich wystawiany jest przez Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła (EUCERT). Konieczne jest w tym wypadku przedstawienie doświadczenia zawodowego, ukończenie 40-godzinnego szkolenia oraz zdanie egzaminu. Instalator otrzymuje wówczas certyfikat EUCERT, który uznawany jest na poziomie europejskim. Takie szkolenia w Polsce prowadzi Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Monter może też zdobyć certyfikat jako instalator OZE o specjalności pompy ciepła. Oprócz udokumentowania doświadczenia, musi wówczas odbyć podstawowe szkolenie i do roku od jego zakończenia zdać odpowiedni egzamin. Szkolenia prowadzą organizatorzy akredytowani przez Urząd Dozoru Technicznego. Certyfikat jest ważny przez pięć lat.
Trzeba dodać, że ci, którzy chcą zdobyć certyfikat, mogą otrzymać dofinansowanie unijne związane ze zdobywaniem kwalifikacji. Szkolenia z zakresu instalacji pomp ciepła prowadzą też różne firmy związane z tą branżą.
Zatrudnienie instalatora pomp ciepła bez uprawnień to duże ryzyko
Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy niewłaściwie przeprowadzony montaż, przez instalatora bez uprawnień przynosi bardzo negatywne, dotkliwe dla użytkownika skutki, takie jak:
- niedogrzanie pomieszczeń,
- zwiększone koszty eksploatacji (przewymiarowanie pompy),
- zbyt duża wilgotność w domu,
- podatność pompy na awarie.
Wszyscy wiemy, że inwestycja w ogrzewanie pompą ciepła to niemałe koszty, nawet jeżeli korzystamy z dofinansowań. Dlatego powinniśmy szukać instalatorów, którzy mogą udokumentować swoje kwalifikacje.
Może zainteresuje Cię także:
- Brakuje instalatorów pomp ciepła! Brak specjalistów powoduje opóźnienia nawet do 6 miesięcy
- Praca w branży OZE. Na start… 20 tysięcy złotych
Źródło: Euros Energy, redakcja