Dodatkowe dopłaty dla energetyki słonecznej jeszcze w 2013 roku

2013-05-27 17:52

Wnioski z Forum Energetyki Słonecznej, które odbyło się w połowie maja w Toruniu, są bardzo pozytywne. Po pierwsze, polski rynek kolektorów słonecznych jest drugim po rynku niemieckim. Po drugie, w oczekiwaniu na wejście w życie Ustawy o OZE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował program dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, który ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Wg. Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech. Wygląda na to że w Polsce mamy prawdziwą hossę na instalację solarne. Co więcej wg European Solar Thermal Industry Federation dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych ma się utrzymać i Polska będzie jednym z trzech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie w roku 2013 przewidywany jest dalszy wzrost sprzedaży.

Instytut Energetyki Odnawialnej po raz pierwszy na tegorocznym Forum przedstawił też wyniki badań sytuacji na rynku fotowoltaiki. W 2012 roku w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, o mocy 22 MW. Część sprzedanych w 2012 roku paneli została już zainstalowana w elektrowniach PV, które funkcjonują i wytwarzają energię elektryczną. Pozostałe są instalowane w kilkunastu dużych inwestycjach w całym kraju. Według szacunków IEO, na koniec 2013 roku moc zainstalowana wynieść może ponad 24 MW.

Ale mimo niezaprzeczalnych pozytywów zwracano uwagę, że Polska ma 3 krotnie niższy wskaźnik powierzchni kolektorów słonecznych na mieszkańca w stosunku do Danii, o nieco gorszym nasłonecznieniu, mimo realnie malejących cen kolektorów słonecznych. Potencjał produkcyjny producentów wykorzystywany jest tylko w 1/3 możliwości.

Aby też fotowoltaika mogła pokazać swoje prawdziwe możliwości, konieczne są regulacje prawne, które będą sprzyjały jej rozwojowi. Podczas Forum Ministerstwo Gospodarki przedstawiło aktualne założenia do projektu ustawy o OZE istotne dla inwestorów zainteresowanych budową mikroinstalacji. Dla grupy mikroinstalacji zostanie utrzymana maks. wielkość 40 kW. Dodatkowo, w aktualnej wersji projektu ustawy o OZE definicja mikroinstalacji o mocy do 40 kW i małych instalacji o mocy od 40 kW do 200 kW zostanie rozszerzona poprzez dopisanie wymogu przyłączenia tego rodzaju źródeł do sieci o napięciu nieprzekraczającym 110 kV. Ważne przepisy (tzw. mały trójpak) umożliwiające mikroinstalacjom bez kosztowe przyłączenie do sieci będą uchwalone już w czerwcu. Ministerstwo planuje jednak organiczne maksymalnej mocy w przypadku wsparcia świadectwami pochodzenia do 2 MW.

Zato Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mając na uwadze odległy termin wejścia w życie Ustawy o OZE, przygotował program dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, czyli gospodarstwa domowe produkujące energię w domowych mikroinstalacjach OZE. Program ma być zatwierdzony juz w czerwcu 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany