O Narodowy walczy sześć konsorcjów

2009-02-11 13:54
Budowa Stadionu Narodowego idzie pełną parą.
Autor: PL.2012 Budowa Stadionu Narodowego idzie pełną parą. Postępy prac można śledzić w internecie (www.2012.org.pl)

Upłynął czas na składanie protestów w pierwszym etapie przetargu na wybór generalnego wykonawcy Stadionu Narodowego w Warszawie. Protesty złożyły dwie firmy. Termin wyboru wykonawcy budowy zaplanowany w harmonogramie inwestycji na kwiecień jest aktualny - informuje Narodowe Centrum Sportu.

Protesty złożyły firmy: Dragados SA i Pol-Aqua SA. Spółka Dragados odwołała się od wykluczającej ją decyzji komisji przetargowej, twierdząc, że spełniła warunki przetargu i powinna przejść do drugiego etapu. Przetarg zakładał, że warunkiem niezbędnym do przejścia do drugiego etapu jest wybudowanie w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej jednego stadionu, z co najmniej 30 tysiącami zadaszonych miejsc. Komisja przetargowa uznała, że Dragados SA wybudowało stadion, ale dach powstał tylko nad jedną trybuną, więc oferta jest nieważna.
Pol-Aqua SA, która przeszła do drugiego etapu przetargu zaprotestowała przeciwko decyzji komisji przetargowej kwalifikującej dalej portugalskie konsorcjum firm MSF Moniz da Maia, Serra &Fortunato Empreiteiros SA, MSF-Polska sp. z o.o., Sociedade de construçáo, Soares da Costa SA, FDO Construçòes, Alexandre Barbosa Borges SA, ABB-FDO Polska Sp. z o.o., Martifer. Spółka Pol-Aqua uważa, że konkurencyjne konsorcjum nie spełniło warunków przetargu, ponieważ, jej zdaniem, w dokumentacji zabrakło właściwego dokumentu dotyczącego członków zarządu spółki wchodzącej w skład portugalskiej grupy.

Na początku przyszłego tygodnia komisja przetargowa Narodowego Centrum Sportu zdecyduje, czy protesty są zasadne. W przypadku odrzucenia protestów protestujący mają prawo w ciągu 10 dni do odwołania się do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Izba ma z kolei 14 dni na wydanie decyzji. Jednocześnie komisja przetargowa kończy prace nad przygotowaniem szczegółowej specyfikacji dla drugiego etapu przetargu, w którym decydującym kryterium wyboru wykonawcy będzie najniższa cena.
Zakładany w harmonogramie budowy Stadionu Narodowego kwietniowy termin podpisania umowy z generalnym wykonawcą inwestycji jest aktualny.

Ostatecznie 6 konsorcjów zakwalifikowało się do realizacji II etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Do końca tygodnia otrzymają one dokumentację przetargową. Od tego czasu będą miały 40 dni na złożenie ostatecznej oferty. Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie II etapu inwestycji (budowa stadionu) planowane jest na początek maja 2009, a jej zakończenie na 30 czerwca 2011 – informuje biuro prasowe Narodowego Centrum Sportu.

Zakwalifikowane konsorcja to:

  • niemiecko-polskie konsorcjum firm: MAX BOEGL Polska Sp. z o.o., MAX BOEGL BUUNTERNEHMUNG GmbH&Co.KG i BUDIMEX DROMEX SA;
  • niemiecko polskie konsorcjum firm: Eiffage Budownictwo MITEX SA, Strabag Sp. z o.o. i Bauglsellschaft Walter Hellmich GmbH;
  • niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum firm: ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG SA;
  • polsko greckie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA SA, J7P AVAX i Mostostal Warszawa SA;
  • irlandzko–polskie konsorcjum: John Sisk&Son, Ltd i Henpol Sp. z o.o.;
  • konsorcjum portugalskich firm i ich polskich spółek: MSF Moniz da Maia, Serra & Fortunato Empreiteiros SA, MSF-Polska Sp. z o.o., Sociedade de Construcao Soares da Costa SA, FDO Construcoes, Alexandre Barbosa Borges SA, ABB-FDO Polska Sp. z o.o. MARTIFER

Na stadionie trwa I etap inwestycji – palowanie wykonywany przez firmę POL-AQUA SA. Prace przy tym etapie wyprzedzają o ponad 20 % czas przewidziany w harmonogramie. Dlatego zarząd spółki rozważa możliwość rozszerzenia zakresu prac dla obecnego wykonawcy, tak by zrealizował pewną część zadań II etapu. Szacowana wartość prac to ok. 5 % kontraktu wartego 125,4 mln zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie powołana w tym celu komisja przetargowa, po przeanalizowaniu aspektów prawnych i technicznych.

- Najważniejsze jest to, że trzymamy się harmonogramu i wszystko wskazuje na to, że maj jako termin rozpoczęcia II etapu jest niezagrożony – podkreśla Rafał Kapler, prezes zarządu NCS.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany