Dzięki PPP Żywiec będzie miał nowy szpital

2012-08-02 14:01
Żywiec buduje szpital w PPP
Autor: TVŻywiec Taki będzie nowy szpital

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) rozwija się w Polsce powoli, ale rozwija. Znakomitym tego przykładem jest inicjatywa budowy szpitala w Żywcu. Partnerem prywatnym w tym przedsięwzięciu jest kanadyjska firma InterHealth Canada. Właśnie został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. To będzie pierwszy szpital w Polsce wybudowany w systemie PPP.

Partnerzy podpisali umowę w sprawie PPP we wrześniu 2011. Od tamtego momentu partner prywatny miał w ciągu 11 miesięcy zamknąć finansowanie projektu. Wygląda, że wszystko przebiega zgodnie z planem, skoro 31 lipca 2012 w starostwie w Żywcu został złożony wniosek o pozwolenie na budowę szpitala na Polach Lisickich.
– Zakończenie prac projektowych i złożenie wniosku to ważny kamień milowy dla projektu, nad którym partner prywatny pracuje bardzo intensywnie. Mimo złożoności projektu postaramy się skrócić czas analizy dokumentacji i wydać decyzję nawet w ciągu miesiąca – obiecuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

Korzyści z PPP

PPP wydaje się dzisiaj znakomitym modelem realizacji inwestycji, w sytuacji gdy samorządy nie mają pieniędzy, jednak przykładów takich przedsięwzięć nie jest dużo, poza tym przygotowanie takich projektów trwa dosyć długo. Władze Żywca właściwie nie miały innego wyjścia. Stary budynek szpitala, który wybudowany został jeszcze przez księcia Habsburga, stał się całkowicie niefunkcjonalny, a koszty ewentualnego remontu byłyby wyższe niż budowa nowego, zresztą na taka inwestycję też nie było wystarczających środków. Nowy szpital będzie również zarządzany przez firmę kanadyjską, która ma w tej dziedzinie duże doświadczenie.
- To jest szansa nie tylko na transfer wiedzy i rozwój służby zdrowia, ale także na wprowadzenie szeroko pojętych usprawnień systemu i oszczędności, na przykład czasu hospitalizacji, kubatury budyn-ku i , kosztów jego utrzymania – wyjaśnia Antoni Juraszek, dyrektor szpitala powiatowego w Żywcu.

Szpital w Żywcu w ramach PPP
Autor: Starostwo Powiatowe Żywiec Wniosek o pozwolenie na budowę szpitala w Żywcu wraz z załącznikami 

Kanadyjski partner żywieckiego PPP będzie zarządzać szpitalem przez 30 lat. Projekt jest realizowany w systemie zintegrowanego PPP, według modelu DBOD - Design, Build, Operate and Deliver, czyli projektuj, buduj, zarządzaj i dostarczaj usługi medyczne.

Strona publiczna, czyli powiat żywiecki, w ramach podpisanego PPP, musi doprowadzić do działki wszystkie media. Przetarg na wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej już został rozstrzygnięty. Starostwo czeka na umowę w sprawie przyłącza energetycznego, trwa procedura uzbrojenia działki w gaz, już trwają prace nad projektem poszerzenia drogi dojazdowej do szpitala.
- Projekt oszacowany wstępnie na ok. 4 mln zł obejmuje także budowę kanalizacji deszczowej oraz dostosowanie dojazdu dla komunikacji miejskiej, która według planów będzie dowozić mieszkańców Żywca z centrum miasta do szpitala – wyjaśnia wicestarosta Andrzej Kalata.

Finansowanie w PPP

Ale nawet przy wielkich chęciach i dobrej woli uczestników PPP, najważniejsze są pieniądze.
– Wspólnie z partnerem publicznym ciężko pracujemy, aby z jednej strony doprowadzić do zamknięcia finansowego, a z drugiej być gotowym do rozpoczęcia budowy w momencie zakończenia procesu pozyskania finansowania. Trwają zaawansowane rozmowy z bankami, z których kilka jest zainteresowanych udzieleniem kredytu na inwestycję. Prowadzimy także negocjacje z potencjalnymi dawcami pożyczki hybrydowej oraz partnerami kapitałowymi. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni rozmowy te zakończą się konkretnymi ofertami ze strony nie jednego, ale kilku partnerów finansowych – mówi Nasser Massoud z zarządu InterHealth Canada.

Potem potrzeba będzie jeszcze kilku miesięcy, by instytucje finansujące przeprowadziły tzw. due diligence (analizy techniczne), a inwestycja jest skomplikowana. Rok temu wicestarosta Żywca wyraził nadzieję, że szpital zostanie wybudowany do jesieni 2014 roku. Trzymamy kciuki za pionierski w Polsce projekt budowy szpitala w PPP!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej