Firmy budowlane upadają, banki wzmacniają kapitał. WIDEO
W I półroczu 2012 roku upadłość ogłosiło 101 przedsiębiorstw z branży budowlanej. Bankrutują kolejne firmy budowlane, a tysiące zatrudnionych traci pracę. Sytuacja w sektorze odbija się również na bankach. Nawet 1/3 z nich prognozuje spadek zysków w tym roku.
Budownictwo notuje wysokie tempo upadłości. Od stycznia do czerwca br. zbankrutowało 300 spółek a upadają kolejne firmy budowlane. Efektem czego, wzrośnie bezrobocie w sektorze, co przełoży się nie tylko na tempo wzrostu gospodarczego ale również na wyniki finansowe banków.
Zobacz również: Ministerstwo Gospodarki chce restrukturyzować firmy budowlane. WIDEO
Upadłość firm budowlanych a kondycja banków
Jedna trzecia banków szacuje, że ich zysk spadnie z powodu bankructw w budownictwie. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała bankom zalecenie by ograniczyły wypłaty dywidend za miniony rok.
- To, co się stało w maju i w czerwcu pokazało, że kredyty stanowią dla sektora budowlanego pewien problem, jeśli chodzi o polski sektor bankowy – komentuje Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego:
Bankructwo spółek a banki
W czerwcu br. sąd ogłosił upadłość jednej z największych firm w sektorze - PBG, która wybudowała, m.in. Stadion Narodowy. Przyczyną bankructwa były przeciągające się rozmowy z bankami w kwestii finansowania firmy. W podobnej sytuacji jest wiele firm z branży, a Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) alarmuje, że upadłość dotknie kolejne podmioty. W rezultacie banki stracą. Dlatego KNF rekomenduje bankom wzmacnianie bazy kapitałowej poprzez ograniczenie wypłat z zysku za 2011 rok (zysk netto dla sektora bankowego wyniósł 15,7 mld złotych). Takie rozwiązanie ma wzmocnić kapitał placówek oraz zwiększyć zdolność do poradzenia sobie z nieplanowanymi stratami.