Fuzja Sokółki SA i szwedzkiego Inwido

2006-05-21 16:50

To pierwsza taka konsolidacja dokonana przez szwedzki koncern poza rynkiem państw skandynawskich. Umowa podpisana została jeszcze w lipcu, a od jesieni polski producent jest członkiem grupy Inwido.

Transakcja ma przynieść podlaskiej firmie zastrzyk potrzebnego jej - między innymi na dofinansowanie parku maszynowego - kapitału, a także otworzyć przed nią nowe rynki eksportowe, na przykład rynek japoński. Z kolei inwestor chce z pomocą Sokółki rozszerzyć swą działalność na duży i obiecujący rynek, jakim jest Polska. Pragnie też skorzystać z doświadczenia firmy w sprzedaży produktów do Wielkiej Brytanii.

Inwido AB wywodzi się ze Szwecji i skupia kilkanaście skandynawskich marek, produkujących przede wszystkim drewnianą stolarkę okienną i drzwiową. Roczne obroty koncernu przekraczają 330 mln euro, natomiast sprzedaż w 2005 roku wyniosła ok. 285 mln euro. Zatrudnienie w firmie pod koniec 2005 roku znajdowało niemal 1700 osób. Głównym udziałowcem grupy jest notowany na sztokholmskiej giełdzie prywatny szwedzki fundusz inwestycyjny Ratos, specjalizujący się w branży budowlanej i obracający kapitałem w wysokości około 1,2 mld euro.

Polski producent spodziewa się, że dzięki korzyściom wynikającym z konsolidacji w ciągu najbliższych 2 lat jego obroty na rynku krajowym będą wartościowo wzrastać o około 15 mln zł rocznie. Spółka zamierza uruchomić nowe formy aktywności związanej ze sprzedażą i marketingiem. Mają to być przede wszystkim programy wsparcia sprzedaży optymalizujące zasady współpracy z dystrybutorami, rozwój sieci punktów sprzedaży detalicznej (własnościowych oraz funkcjonujących na zasadzie franchisingu), rozwój sprzedaży w kanale inwestycji (spółdzielnie, deweloperzy, itp.) oraz działania marketingowe nakierowane na finalnego użytkownika.

Ponadto firma planuje zróżnicowanie swojej oferty zgodnie ze strategią nożycową. Powstanie nowa, niżej pozycjonowana marka, która uzupełni ofertę o produkty atrakcyjniejsze cenowo (okna PCV, ALU, drzwi stalowe). Marka kojarzyć się będzie jednak ze swoim kluczowym asortymentem - oknami i drzwiami drewnianymi.

Roczne obroty podlaskiego producenta wynoszą około 20 mln euro, zatrudnienie zaś to obecnie 540 pracowników. Tradycja firmy sięga początku lat siedemdziesiątych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany