Gdańsk: w listopadzie festiwal NARRACJE, czyli instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
Czasami trzeba zgubić się w mieście, żeby poznać jego prawdziwą opowieść. Festiwal NARRACJE który w dniach od 18 do 21 listopada odbędzie się w Gdańsku to projekt artystyczny, którego celem jest pokazanie miasta jako wspólnej, publicznej przestrzeni kształtowanej przez sztukę.
W listopadowe noce, w zaułkach i zakamarkach Gdańska na wszystkich którzy odwiedzą to miasto w dniach festiwalowych, czekają znalezione przez archeologów szczątki syreny, spadają zdekonstruowane ściany kamienic, a gigantyczne, okrągłe schody prowadzą do nieznanego świata. Prezentowane instalacje będą działać jak wehikuły czasu, przenosząc nas w coraz to nowe miejsca związane z historią ale i przyszłością miasta.
Poprzez NARRACJE Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 chce przekształcić przestrzeń publiczną miasta w galerię składającą się z wielu sal. To również próba stworzenia platformy dyskusji nad współczesnym rozwojem Gdańska. Festiwal zwraca uwagę na zapomniane podwórka, ruiny, archeologiczne wykopaliska czy place budowy na terenie Głównego Miasta.
W tegorocznej edycji NARRACIJ weźmie udział 15 artystów z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Danii, Holandii, Francji i Meksyku. Kuratorką tegorocznych NARRACJI jest Bettina Pelz - niemiecka kuratorka specjalizującą się w międzynarodowych projektach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej.
Znakiem rozpoznawczym festiwalu są instalacje świetlne. Ciekawie się zapowiadają wirtualne kwiaty na murach, które hodować będą sami widzowie. W momencie gdy przestaną o nie dbać strawi je ogień. To propozycja szwajcarskich artystów. Meksykańska artystka na kilka nocy zaanektuje nieco zapomnianą, oddaloną o kilkadziesiąt metrów od nabrzeża Motławy Wyspę Spichrzów. Pełne ruin, ginące w ciemnościach miejsce, na czas NARRACJI rozbłyśnie feerią kolorowych świateł. Bardzo ciekawie zapowiada się projekt oznaczenia światłem starych szyldów sklepów, napisów na budynkach, czy oryginalnych elementów architektury, które cudem przetrwały wojenne zniszczenia. Kolejna świetlna trasa skupi się na „ginących zawodach”, wydobywając z mroków zarówno te kultowe, jak i trochę zapomniane zakłady krawieckie, rymarskie czy szklarskie. Przejście obu szlaków będzie przypomniało nieco zabawę w podchody. Organizatorzy przygotowali specjalne mapy oraz przewodników, którzy dodatkowo opowiedzą wiele ciekawych anegdot związanych z oznaczonymi miejscami.
Sprawdź koniecznie : Pełny program festiwalowy