GDDKiA: droga ekspresowa S7 zostanie wyposażona w MOP

2011-08-08 15:18
MOP GDDKiA
Autor: GDDKiA Warszawa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kolejną umowę na dzierżawę miejsca obsługi podróżnych. Południowa obwodnica Gdańska jest kolejną siecią drogową, która zostanie wyposażona w MOP.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad regularnie polepsza stan polskiej infrastruktury drogowej, nie tylko poprzez budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, ale również poprzez uruchamianie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP).
GDDKiA podpisała umowę z firmą Lotos na dzierżawę kolejnego miejsca obsługi podróżnych (MOP). Inwestycja będzie realizowana przy drodze ekspresowej S7.

Południowa obwodnica Gdańska

MOP zostanie wybudowany przy drodze ekspresowaej S7 w Koszowałach. Jest to bardzo ważny punkt na mapie drogowej, ponieważ będzie obsługiwał ruch samochodów prowadzących z północy kraju poprzez drogę ekspresową S6 i S7 oraz ruch z portu gdańskiego w kierunku Warszawy.
Inwestycja jest pierwszym MOPem, jaki powtsanie na rozbudowanej sieci dróg ekspresowych. Inwestycja będzie realizowana przy południowej obwodnicy miasta. Kolejne dwa takie miejsca GDDKiA przewiduje zrealizować przy dordze S7 na odcinku Koszwały - Kazimierzowo.

MOP - opis inwestycji

Podpisana przez GDDKiA i dzierżawcę - firmę Lotos umowa, przewiduje budowę MOP typu II. Oznacza to, że obwodnica Gdańska zyska stację benzynową, restaurację oraz miejsca parkingowe.
Droga ekspresowa S7 aktualnie jest w budowie, co oznacza, że ze względów technicznych dzierżawca rozpocznie inwestycję po zakończeniu budowy drogi S7. MOP powstanie w ciągu 18 miesięcy. Dzierżawca będzie płacił GDDKiA opłatę w wysokości 147,5 tys. złotych miesięcznie przez dwadzieścia lat, bo na tyle podpisano umowę.

Obecnie w kraju przy autostaradach działa 17 Miejsc Obsługi Podróżnych, którymi zarządza GDDKiA. Wpływy z dzierżawy inwestycji zasilające budżet państwa tylko w 2010 roku wyniosły ok. 60 mln złotych. Szacuje się, że w 2012 roku liczba MOP zwiększy się do 56. Do roku 2015 szacowane wpływy z dzierżawy nieruchomości Miejsc Obsługi Podórznych wyniosą ok. 500 ml złotych, a w latach 2011-2032 nawet 5 mld złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany