Gmina Fair Play 2005
Zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacyjnego "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie, nagrodzenie i wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestowania. Organizatorem konkursu afiliowanego przy Krajowej Izbie Gospodarczej jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.
Konkurs realizowany jest pod patronatem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, marszałków i wojewodów oraz przy bliskiej współpracy z urzędami marszałkowskimi. Jest skierowany do tych samorządów, które tworzą jak najlepsze warunki do rozwoju działalności gospodarczej i inwestycyjnej.
Do udziału w IV edycji konkursu przystąpiło 139 samorządów z całej Polski. Z tego grona kapituła wyłoniła 123 gminy, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną uzyskując tym samym tytuł i certyfikat "Gmina Fair Play 2005" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.
Spośród nagrodzonych gmin, w czterech przewidzianych przez regulamin kategoriach tj. gmin wiejskich, miasteczek i małych miast, gmin miejskich i gmin turystycznych, najlepsze gminy, wyróżniające się w sposób szczególny w sferze przyjazności i otwartości na nowe inwestycje, uhonorowano nagrodą specjalną - statuetką "Gmina Fair Play 2005".
Statuetkę otrzymało 7 gmin:
- w kategorii gmin wiejskich - Kleszczów (woj. łódzkie), Duszniki (woj. wielkopolskie);
- w kategorii miasteczek i małych miast - Słubice (woj. lubuskie), Mszczonów (woj. mazowieckie);
- w kategorii gmin miejskich - Wejherowo (woj. pomorskie);
- w kategorii gmin turystycznych - Nieporęt (woj. mazowieckie), Serock (woj. mazowieckie).
Ponadto 10 samorządów odznaczono wyróżnieniem honorowym, otrzymały je odpowiednio:
- w kategorii gmin wiejskich - Kobierzyce (woj. dolnośląskie), Zgorzelec (woj. dolnośląskie), Lesznowola (woj. mazowieckie);
- w kategorii miasteczek i małych miast - Przemków (woj. dolnośląskie), Brodnica (woj. kujawsko-pomorskie), Karlino (woj. zachodniopomorskie);
- w kategorii gmin miejskich -Kutno (woj. łódzkie), Rybnik (woj. śląskie), Jarocin (woj. wielkopolskie);
- w kategorii gmin turystycznych - Krasnobród (woj. lubelskie).
W tym roku po raz pierwszy przyznano wyróżnienie specjalne - otrzymała je Łódź za wyjątkową skuteczność w przyciąganiu inwestorów zewnętrznych.
W tegorocznej edycjii przyznano także tytuł "Złota Lokalizacja Biznesu". Otrzymały go 22 gminy, które przez trzy kolejne lata rozwijały się, realizowały zamierzone cele i przedsięwzięcia inwestycyjne oraz brały udział w programie spełniając jego wymogi i uzyskując certyfikat "Gmina Fair Play".
Tytuł "Złota Lokalizacja Biznesu" otrzymały: Święta Katarzyna (woj. dolnośląskie), Dębowa Łąka (woj. kujawsko-pomorskie), Siemień (woj. lubelskie), Kleszczów (woj. łódzkie), Ozorków (woj. łódzkie), Czerwonka (woj. mazowieckie), Lesznowola (woj. mazowieckie), Bierawa (woj. opolskie), Polska Cerekiew (woj. opolskie), Jarosław (woj. podkarpackie), Zarszyn (woj. podkarpackie), Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie), Babimost (woj. lubuskie), Góra Kalwaria (woj. mazowieckie), Krapkowice (woj. opolskie), Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie), Mosina (woj. wielkopolskie), Nowy Tomyśl (woj. wielkopolskie), Zielona Góra (woj. lubuskie), Radom (woj. mazowieckie), Wejherowo (woj. pomorskie), Rybnik (woj. śląskie).
Do udziału w dotychczasowych czterech edycjach konkursu "Gmina Fair Play" zgłosiło się 229 gmin, z których 181 przeszło pozytywnie weryfikację i otrzymało tytuł i certyfikat. Doświadczenia dotychczasowych laureatów pokazują, że inwestorzy chętniej wybierają gminy, które poddały się procedurze weryfikacyjnej sprawdzającej ich przyjazność i otwartość na nowe inwestycje.
Wśród laureatów ostatnich trzech edycji konkursu (I edycja była pilotażowa i obejmowała tylko pięć województw Polski północnozachodniej) największy odsetek stanowią samorządy z województwa podkarpackiego (16,8 proc.), nieco mniejszy - z województw wielkopolskiego (13 proc.), mazowieckiego (11,6 proc.) oraz z dolnośląskiego (9,2 proc.). Najmniej uczestników pochodziło z województwa małopolskiego (2,7 proc.) i świętokrzyskiego (1,7 proc.).