IKEA stawia na farmy wiatrowe

2011-10-05 12:51
Wiatraki
Autor: Urząd Gminy Słupsk

Grupa IKEA nabyła dwie farmy wiatrowe. Przedsięwzięcie jest kontynuacją wcześniejszego inwestowania w dachowe kolektory słoneczne, koncentrację ciepła i energii elektrycznej w grupach przemysłowych IKEA oraz inne źródła, które poprawią efektywność energetyczną w Polsce. Dotychczas szwedzka firma inwestowała w farmy wiatrowe w Niemczech, Szwecji, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Grupa IKEA nabyła 30 września 2011 roku, od spółki Martifer (28 MW) dwie farmy wiatrowe. Szwedzka firma planuje zakupić trzecią, która dopiero zostanie wybudowana (26 MW). Inwestowanie w farmy wiatrowe jest kontynuacją wcześniejszych, podobnych przedsięwzięć w dachowe kolektory słoneczne.
Inicjatywa jest kolejnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju. Docelowo Grupa IKEA planuje czerpać energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

- Zakup farm wiatrowych w Polsce to kolejny krok IKEA w stonę realizacji jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakimi jest pozyskiwanie i korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścia naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi. - komentuje Walter Kadnar, dyrektor sieci IKEA w Polsce.

Inwestycja w polskie farmy wiatrowe

Nabyte przez IKEA farmy wiatrowe mieszczą się na południu Polski, w województwie podkarpackim (okolice miejscowości Bukowo i Łęki). Trzecia farma, którą szwedzka spółka planuje nabyć, zostanie wybudowana w Rymanowie, nieopodal dwóch zakupionych. Trzy farmy wiatrowe, w które inwestuje IKEA, będą generować prąd na poziomie 50% całego zużycia energii przez spółkę na terenie Polski.
Szewdzka firma wspiera rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, i tym samym, przyczynia się do zmniejszenia pozyskiwania energii z paliw kopalnych.
Głównym powodem dla którego szwedzka firma zdecydowała się zainwestować w energię odnawialną w naszym kraju, jest fakt, że Polska jest jedym z głównych rynków zaopatrujących spółkę w meble.

Dlaczego farmy wiatrowe?

Głównym celem inwestowania w farmy wiatrowe jest zredukowanie na całym świecie emisji CO2, pochodzącej z budynków należących do szwedzkiego koncernu. Grupa IKEA inwestuje również w panele fotowoltaiczne, by w większym stopniu wykorzystwać energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją wcześniejszego inwestowania w dachowe kolektory słoneczne, koncentrację ciepła i energii elektrycznej w grupach przemysłowych IKEA oraz inne źródła, które wpływają na poprawę efektywności energetycznej w Polsce. Dotychczas szwedzka firma inwestowała w farmy wiatrowe w Niemczech, Szwecji, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Kolektory słoneczne na sklepach IKEA w Polsce

Obecnie na terenie kraju trzy sklepy sieci IKEA (w Łodzi, Gdańsku i Krakowie) są wyposażone w dachowe kolektory słoneczne do ogrzewania wody.
Obiekt łódzki oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach (województwo łódzkie) korzystają z gruntownych wymienników ciepła, które współpracują z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia budynków. Dzięki takiej inicjatywnie, IKEA obniża emisję CO2, którą generuje właśną działalnością. Urządzenia, które koncern proponuje swoim dobiorcom mają klasę energetyczną A lub wyższą, tym samym osoby korzystające z asortymentu IKEA zmniejszają zużycie energii oraz przyczyniają się do redukcji emisji CO2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany