Inflacja w Polsce 2023 - są najnowsze dane GUS za lipiec!

2023-08-14 14:54

Jaka była inflacja w Polsce w lipcu 2023? Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rdr o 10,8%. To oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przypomnijmy, że w czerwcu wskaźnik inflacyjny osiągnął 11,5%. Ceny od stycznia do lipca wzrosły ogółem o 14,4 proc. Co będzie dalej? Sprawdź prognozy.

Spis treści

  1. Inflacja w lipcu 2023
  2. Co w lipcu zdrożało najbardziej? Mamy lidera!
  3. Co jest tańsze rok do roku, a co miesiąc do miesiąca?
  4. Inflacja w Polsce - jakie są prognozy?
  5. Inflacja w czerwcu 2023
  6. Inflacja w maju 2023
  7. Inflacja w kwietniu 2023
  8. Inflacja w marcu 2023

Inflacja w lipcu 2023

Według najnowszych danych GUS z 14 sierpnia, w lipcu 2023 inflacja konsumencka wyniosła 10,8%. Był to więc kolejny miesiąc poprawy sytuacji – wskaźnik bazowy inflacji nie wzrósł od lutego. Nie oznacza to jednak masowych spadków cen w sklepach, a jedynie wolniejsze i rzadsze podwyżki.

Co w lipcu zdrożało najbardziej? Mamy lidera!

Jak wynika z danych GUS, w lipcu najbardziej zdrożała żywność - jest o 15,6% droższa niż rok temu. Niekwestionowanym liderem drożyzny jest cukier - przez rok zdrożał o niemal 48%. Kolejne miejsca zajmuje pieczywo - zdrożało o 13,3%, jajka - o ponad 22%, warzywa o 23,5%.

Mocno rok do roku podrożały też usługi. Przykładowo, usługi lekarskie były w lipcu o 13,4% niż rok temu, usługi fryzjerskie i kosmetyczne o 12,1%. Dużo droższa jest też energia cieplna (zdrożała o ponad 38%) i elektryczna (ponad 22%).

Co jest tańsze rok do roku, a co miesiąc do miesiąca?

Dane o inflacji pokazują, że tańsze niż przed rokiem są paliwa (o 15,5%). Porównując z kolei miesiąc do miesiąca, czyli z czerwcem br., w lipcu potaniała o 1,3% żywność. To m.in. zasługa spadku cen warzyw o 6,6%, owoców o 4,7% oraz mąki o 3%.

Inflacja w Polsce - jakie są prognozy?

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące inflacji, to prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński spodziewa się, iż do końca 2023 r. spadnie ona do poziomu 7–8%, zaś w 2024 r. będzie obniżać się dalej. Podobnego zdania są analitycy Banku Pekao oraz Banku Ochrony Środowiska.

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to odczyt inflacji za sierpień będzie w okolicach 10% rok do roku - oceniają analitycy. Poziom jednocyfrowy inflacji spodziewany jest we wrześniu.

Przypomnijmy, że prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński zapowiedział dyskusję o pierwszej obniżce stóp procentowych w momencie spadku inflacji do poziomu jednocyfrowego.

Inflacja w czerwcu 2023

W porównaniu z poprzednim rokiem ceny w czerwcu były wyższe o 11,5%. Plusem jest fakt, że inflacja kolejny miesiąc z rzędu zwalniała. W skali roku najszybciej drożały: żywność, koszty użytkowania domu i nośników energii oraz restauracje i hotele. Potaniał lekko jedynie transport.

Z kolei w skali miesiąca ceny towarów i usług pozostały na zbliżonym poziomie. Od maja praktycznie nie zmieniły się koszty zakupu m.in. żywności i napojów, odzieży, obuwia, alkoholu czy tytoniu. Ogółem ceny towarów spadły o 0,2%, a ceny usług wzrosły o 0,6%.

Inflacja w maju 2023

W maju ceny w porównaniu z 2022 rokiem wzrosły o 13%. To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik inflacji maleje. Najbardziej drożeją żywność, napoje i energia.

Jeśli więc faktycznie zgodnie z prognozami NBP dynamika inflacji będzie spadać, to jest szansa, że też koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań nie będą rosły aż tak szybko jak przez ostatnie miesiące. Przy tym należy raczej porzucić nadzieje na powrót cen do poziomu sprzed wojny. Niższa inflacja oznacza jedynie, że w sklepach czy punktach usługowych podwyżki będą rzadsze lub mniej dynamiczne.

Inflacja w kwietniu 2023

W kwietniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 14,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Inflacja w marcu 2023

W marcu 2023 inflacja w Polsce wyniosła 16,1%. Nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 26% i 0,2%. To spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Przypomnijmy, ze ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 wzrosły rdr o 18,4%, a w porównaniu ze styczniem ceny wzrosły o 1,2%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany